Aktualności

Prezydent Zełenski w parlamencie norweskim: Nie mamy wspólnej granicy, ale mamy tego samego rosyjskiego sąsiada

Każdy statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim – powiedział w środę norweskiemu parlamentowi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaapelował do władz norweskich o dalsze dostawy broni. „Potrzebujemy pocisków przeciwokrętowych, systemów przeciwlotniczych i pojazdów opancerzonych” – powiedział. Wezwał także do zamknięcia norweskich portów dla rosyjskich statków.

Burmistrz Lwowa: Rosja jest teraz krajem nazistowskim

Rosja jest dziś krajem nazistowskim, który postawił sobie za cel zniszczenie narodu ukraińskiego – powiedział burmistrz Lwowa Andrij Sadowy…

Zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

Zełenski zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę zagraża także granicy Norwegii z Rosją.

– Agresja zaczęła się nie tylko na naszych granicach, ale wszędzie. Zapewne czujesz to również w Arktyce, gdzie Rosjanie mają teraz więcej siły niż wcześniej. Mam nadzieję, że miny nie wpłyną na wasze morza i fiordy — powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że Ukraina nie ma wspólnej granicy z Norwegią, ale ma tego samego sąsiada – Rosję, “co jest sprzeczne z naszymi wspólnymi wartościami”. „Rosjanie zagrażają wolności i prawom człowieka” – dodał prezydent.

Zełenski: Potrzebujemy pocisków przeciwokrętowych

Zełenski zaapelował do władz norweskich o dalsze dostawy broni. „Potrzebujemy pocisków przeciwokrętowych, systemów przeciwlotniczych i pojazdów opancerzonych” – powiedział. Obiecał, że „wszelka broń otrzymana w ramach pomocy z innych krajów będzie używana tylko do celów obronnych”. Do tej pory rząd w Oslo dostarczył Ukrainie łącznie 4000 granatników przeciwpancernych, z czego około 2000. Kolejny został ogłoszony w środę.

Ambasada RP w Moskwie potwierdza informację o zablokowaniu jego konta

Ambasada RP w Moskwie potwierdza doniesienia o zablokowaniu jej konta bankowego – poinformowała instytucja w odpowiedzi na doniesienia medialne w …

Zobacz więcej

Ukraiński prezydent wezwał Norwegię do przyjęcia kolejnych sankcji wobec Rosji, bo to „jedyny sposób, by Kreml szukał pokoju”.

– Jako kraj, który przyznaje Pokojową Nagrodę Nobla, jestem pewien, że to rozumiesz. Jestem przekonany, że norweskie firmy nie mogą uczestniczyć w tej machinie wojennej – dodał.

Zełenski wezwał do zamknięcia norweskich portów dla rosyjskich statków. Sprawa jest kontrowersyjna w Norwegii, rosyjskie kutry rybackie dostarczają ryby do norweskich portów i wpływają na rozwój norweskiego przemysłu rybnego.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że Norwegia może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Podniósł w ten sposób możliwość zwiększenia norweskiego eksportu gazu i ropy, które mogłyby zastąpić źródła rosyjskie.

Były premier Norwegii ocierał łzyMer Prymorska trafiła do rosyjskiej niewoli w zamian za uwolnienie ojca

Burmistrz miasta Prymorsk na Zaporożu na południu Ukrainy Ołeksandr Koszalewycz dobrowolnie oddał się w niewolę rosyjską w zamian za uwolnienie…

Zobacz więcej

Zaprosił również norweskich inwestorów do pomocy w odbudowie zniszczonego kraju.

Zełenski kilkakrotnie nawiązał do historii stosunków norwesko-ukraińskich. Jak zauważył, pierwszym żołnierzem, który w październiku 1944 r. wkroczył z Armią Czerwoną do miasta Kirkenes w północnej Norwegii, był obywatel Ukrainy z miasta Sumy. „Dzisiaj toczą się zacięte walki z Rosją w obwodzie sumskim” – zauważył Zełenski. Przypomniał też, że Wikingowie dotarli do Kijowa.

Na koniec wyraża chęć zapożyczenia z Norwegii zwyczaju organizowania parad w Święto Niepodległości (konstytucja) 17 maja.

Wystąpienie Prezydenta Ukrainy długimi brawami powitali norwescy parlamentarzyści. Była premier Norwegii Erna Solberg ocierała łzy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne

Źródło:

# Wołodymyr Zełenski


#parlament


#Norwegia


#wojna


#Ukraina


#Rosja

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button