Aktualności

Stoltenberg: Rosjanie nie wycofują się z Ukrainy, spodziewane są kolejne ataki

Wojska rosyjskie nie wycofują się z Ukrainy, ale przegrupowują się. Należy się spodziewać kolejnych rosyjskich ataków na Ukrainę, które spowodują więcej cierpień, powiedział szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji w Brukseli.

Według naszych informacji rosyjskie jednostki nie wycofują się, ale przegrupowują. Rosja stara się przegrupować, uzupełnić zaopatrzenie i wzmocnić swoją ofensywę w regionie Donbasu. (…) Równocześnie Rosja wywiera presję na Kijów i inne miasta. Możemy zatem spodziewać się dodatkowych działań ofensywnych, które przyniosą jeszcze więcej cierpienia Stoltenberg powiedział w Brukseli.

Szef NATO powiedział również, że Sojusz nie jest przekonany, że Rosja negocjuje pokój w dobrej wierze w Stambule, ponieważ militarny cel Moskwy nie zmienił się od początku inwazji na Ukrainę.

We wtorek w Stambule odbyły się kolejne rosyjsko-ukraińskie negocjacje. Po nich rosyjski wiceminister obrony Aleksander Fomin ogłosił, że jego kraj „znacznie zmniejszyć” aktywność wojskową na frontach kijowskim i czernihowskim.

Przed zakończeniem rozmów minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu poinformował, że wszystkie siły zostaną przeniesione na wschodnią Ukrainębo głównym celem jest „wyzwolenie Donbasu”.

Powiedział też, że Sojusznicy z NATO będą nadal dostarczać broń na Ukrainę tak długo, jak to konieczne. Zaznaczył, że w ostatnich latach alianci wyszkolili dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy i dostarczył nowy sprzęt. Siły ukraińskie są teraz większe, lepiej wyposażone, lepiej wyszkolone i lepiej dowodzone niż kiedykolwiek wcześniej. Wykorzystują swój trening i sprzęt na liniach frontu z odwagą, która zainspirowała świat – podkreślił.

Przyznał, że NATO otrzymało informację z Rosji, że ograniczy to operacje wojskowe wokół Kijowa i północnej Ukrainy. Ale Rosja wielokrotnie kłamała na temat swoich zamiarów. Możemy więc oceniać Rosję tylko po jej czynach, a nie po słowach. – Powiedział. Podkreślił też, że Rosja musi zakończyć tę bezsensowną wojnę, wycofując wszystkie wojska z Ukrainy.

Podstawowym zadaniem NATO jest ochrona i obrona wszystkich sojuszników. W ostatnich latach zrealizowaliśmy największe od pokolenia wzmocnienie naszej obrony zbiorowej, ze szczególnym uwzględnieniem flanki wschodniej. Opracowaliśmy także nowe wojskowe plany odstraszania i obrony. Wszystko to pozwoliło NATO szybko i zdecydowanie zareagować na rosyjską inwazję na Ukrainę – powiedział na konferencji.

Przypomniał sobie, że NATO uruchomiło swoje plany obronne kilka godzin po inwazji. W ciągu kilku dni rozmieściliśmy kolejne tysiące żołnierzy we wschodniej części naszego Sojuszu. (…) W 2021 r. w pełni zaczęły funkcjonować również dwa nowe Połączone Dowództwa NATO. Nasze Dowództwo Połączonych Sił w Norfolk w stanie Wirginia, skoncentrowane na zabezpieczeniu transatlantyckich linii komunikacji morskiej, a nasze Dowództwo Połączonych Sił Wsparcia w Ulm w Niemczech wspierało szybki ruch wojsk i sprzętu do Europy i w jej obrębie – Powiedział.

Dodał, że NATO utrzymuje wielonarodowe grupy bojowepatrole powietrzne i morskie oraz misje w Kosowie i Iraku. W kwietniu ubiegłego roku, po ścisłych konsultacjach ze wszystkimi sojusznikami, ogłosiliśmy wycofanie misji Resolute Support z Afganistanu. W sierpniu, po brutalnym upadku afgańskich przywódców politycznych i wojskowych, przeprowadziliśmy jeden z największych nalotów w historii – ewakuacja ponad 120 000 osób w ciągu trzech tygodni. Około 2000 Afgańczyków, którzy pracowali dla NATO, zostało przeniesionych do krajów sojuszniczych. Lekcje, które wyciągnęliśmy z Afganistanu, ukształtują reakcję Sojuszu na przyszłe kryzysy – Powiedział.

Przypomniał, że na zeszłotygodniowym szczycie sojusznicy uzgodnili, że NATO powinno podwoić wysiłki, aby: inwestuj więcej i szybciej w obronę. Widzieliśmy już ogólnokrajowe zapowiedzi znacznych podwyżek i zakupu mocy skokowych. Przed czerwcowym szczytem w Madrycie sojusznicy przedstawią dodatkowe plany realizacji zobowiązania do inwestowania w obronę. To inwestycja w połączenie między Europą a Ameryką Północną, która chroni nas wszystkich powiedział Stoltenberg.

Raport pokazuje, że poparcie społeczne dla sojuszu transatlantyckiego jest silne. 81 proc. mieszkańców 30 państw członkowskich NATO uważa, że ​​wspólna współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa jest ważna dla Ameryki Północnej i Europy. Sondaż, który przeprowadziliśmy w zeszłym roku, pokazuje zdecydowaną większość – 62 proc. – zagłosuje za pozostaniem w NATO. Tylko 11 proc. powiedział, że zagłosuje za odejściem. Od tego czasu ogólnokrajowe sondaże wskazują na dalszy wzrost poparcia w tym roku – powiedział Norweg.

Dodał, że na czerwcowym szczycie w Madrycie NATO podejmie dalsze kroki, w tym przyjęcie kolejnej koncepcji strategicznej NATO, która – jak zaznaczył – będzie “dokumentem przewodnim na następną dekadę”.

Czy rosyjscy żołnierze w Czarnobylu byli napromieniowani? Byli leczeni na Białorusi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button