Aktualności

Rubel powrócił do przedwojennego kursu. Putin wymusił sztuczną podwyżkę, ale efekt może go zaskoczyć

Te gwałtowne odwrócenia kursu akcji, które ostatnio miały miejsce na rynku forex w stosunku do rubla, są domeną kryptowalut, a nie walut narodowych. No cóż, okoliczności są wyjątkowe, bo zbrojny atak kraju tak dużego jak Rosja na kraj tak duży jak Ukraina nie miał miejsca od dziesięcioleci. Rynek zareagował ucieczką przed rublem, osiągając szczyt 154,30 rubli za dolara 7 marca. To musiało irytować władze rosyjskie.

Działania podjęte od tego czasu odbiły się echem i spadły one od wczoraj poniżej 83 rubli za dolara, najniższych od 23 lutego, dzień przed inwazją. Na desantach przed oficjalnym wejściem wojsk rosyjskich do Donbasu pozostało jeszcze 7 rubli.

Co to za akcja? Po pierwsze, groźba rozliczenia w rublach sprzedaży ropy, gazu i węgla dla krajów, które okazały się „wrogie”. 31 marca prezydent Putin podpisał dekret a od 1 kwietnia będziesz musiał płacić w rublach. Płatności należy dokonywać za pośrednictwem Gazprombanku. Ten jeden z dwóch rosyjskich banków, których nie dotyczy zamknięcie systemu SWIFT.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button