Aktualności

Biały Dom: Rosja chce wysłać kolejne dziesiątki tysięcy żołnierzy na wschodnią Ukrainę | wiadomości ze świata

Zobacz wideo
Morawiecki proponuje powołanie międzynarodowej komisji do zbadania zbrodni na Ukrainie. „Jest to konieczne, jeśli chcemy poznać prawdę o skali zbrodni rosyjskich”

Na konferencji prasowej w Białym Domu Jake Sullivan powiedział, że rosyjscy dowódcy przenoszą teraz wojska z północnej Ukrainy na jej wschodnie terytorium. – Przewidujemy, że Rosja skoncentruje się na przeciwdziałaniu siłom ukraińskim w szerszych regionach Ługańska i Doniecka, które obejmują znacznie większe terytorium niż te kontrolowane przez separatystów przed rozpoczęciem inwazji pod koniec lutego, powiedział.

Ukraina.  Numery telefonów krewnych na plecach trzyletniej dziewczynkiDramat dzieci ukraińskich. Matki piszą kontakty do bliskich na swoich ciałach

STANY ZJEDNOCZONE. Doradca prezydenta: Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia dodatkowych wojsk

Sullivan przewiduje, że Rosja będzie utrzymywać presję na Charków i kontynuować ataki powietrzne i rakietowe na resztę kraju, aby wyrządzić szkody militarne i gospodarcze oraz zastraszyć Ukraińców. – Ostatecznie celem Rosji jest jak największe osłabienie Ukraina powiedział doradca Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Sullivan dodał, że zmniejszenie celów wojskowych nie oznacza, że Rosja odniesie sukces na Wschodzie. Powiedział również, że Stany Zjednoczone starają się sprostać kluczowym wymaganiom Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa – dostarczając broń z amerykańskich zapasów tam, gdzie jest ona dostępna i ułatwiając dostawy broni od aliantów.

Więcej informacji o wojnie na Ukrainie można znaleźć na Gazeta.pl

Prawnik ds. zbrodni rosyjskich na Ukrainie: Musimy zebrać informacje o dowodach tych zbrodni.  szybciej niż szybkoPutin odpowie za zbrodnie na Ukrainie? Ekspert: Potrzebujesz determinacji

Wojna na Ukrainie. Rosjanie przygotowują się do ataku na Donbas

Armia rosyjska wycofała się z obwodu kijowskiego i częściowo z Czernihowa. Koncentruje jednak swoje siły przed ofensywą w Donbasie, gdzie próbuje zająć miejscowości kontrolowane przez wojska ukraińskie. Tam Rosjanie wciąż strzelają do obiektów cywilnych.

Jak wyjaśnia szef administracji państwowej obwodu ługańskiego Serhij Haydai, można się spodziewać, że Rosjanie wkrótce przystąpią do pełnej ofensywy w Donbasie, w tym w obwodzie ługańskim. Wskazuje, że Rosjanie obecnie koncentrują wojska i jeśli uznają, że mają już dość sił do rozpoczęcia ofensywy, rozpoczną ofensywę. Rosja wciąż bezskutecznie próbuje zdobyć Rubiżne. Armia ukraińska utrzymuje też obronę w innych punktach, a Rosjanie ostrzeliwują cały obwód – najintensywniej w Rubiżnym, Siewierodoniecku, Lisiczańsku i Popasnej.

Lokalne władze ukraińskie w Donbasie wzywają mieszkańców do ewakuacji przed wkroczeniem Rosjan. Aby zaatakować obwody Donieck a Rosja Ługańska mogłaby wykorzystać część wojsk wycofanych z obwodów czernihowskiego i kijowskiego. Pod Kijowem, m. in.w. w Buczy po wycofaniu się Rosjan znaleziono ślady zbrodni na ludności cywilnej.

***

Pomóż Ukrainie, dołącz do kolekcji. Wpłacasz pieniądze na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button