Aktualności

Niemcy. Prorosyjska parada w Berlinie. Ambasador Ukrainy przy władzach miasta

W niedzielę przez Berlin przeszła kolumna poparcia dla Rosji. Ambasador Ukrainy w Niemczech zwrócił uwagę, że „parada hańby” wyszła na ulice stolicy Niemiec w dniu ujawnienia rosyjskich zbrodni w Buczy pod Kijowem. Celem Putina jest podzielenie naszego społeczeństwa. Konwój samochodowy jest częścią jego wojny hybrydowej – skomentował sekretarz generalny CDU Stefan Evers.

W niedzielę w Berlinie przez miasto przejechała kolumna samochodów z flagami ZSRR i Rosji, zagrano hymn Rosji. W wydarzeniu wzięło udział około 900 osób w ponad 400 pojazdach. „Podobno miało to zwrócić uwagę na wrogość wobec mieszkających w Berlinie Rosjan i osób pochodzenia rosyjskiego” – pisze dziennik „Bild”.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

„Kobieta z symbolem „Z” (zabronionym w Berlinie) na samochodzie została usunięta z miejsca zdarzenia i wszczęto postępowanie karne” – podała gazeta. W pobliżu miejsca rozpoczęcia przejazdu kolejowego „na stacji kolei miejskiej Ahrensfelde kontrdemonstranci chcieli zapobiec paradzie”. „Ponieważ jednak nie zarejestrowali ich zgromadzenia, policja wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie przestępstwa” – czytamy w tekście.

Prorosyjski wiec w Berlinie Funkcje Rexa / Wiadomości ze Wschodu

Ambasador Ukrainy przy burmistrzu Berlina: Jak mogłeś na to pozwolić?

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk rozmawiał w poniedziałek z burmistrzem Berlina Franziską Giffey. „Na miłość boską, jak mogłeś pozwolić na tę paradę wstydu w środku Berlina? – napisał na Twitterze, dodając, że parada odbyła się w dniu ujawnienia zbrodni Rosjan na ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem.

„Celem Putina jest podzielenie naszego społeczeństwa”

„To przerażające, jak wielu ludzi w Berlinie otwarcie popiera reżim Putina” – powiedział Bildowi polityk Partii Lewicy Niklas Schrader. – Niepokojące jest również w obliczu 8-9 maja, kiedy niektóre grupy będą próbowały wykorzystać dzień wyzwolenia od narodowego socjalizmu do szerzenia rosyjskiej propagandy wojennej – dodał.

Sekretarz generalny CDU Stefan Evers powiedział: „Celem Putina jest podzielenie naszego społeczeństwa”. – Konwój samochodowy jest częścią jego hybrydowej wojny. W grupach czatowych planowane są kolejne wycieczki samochodowe, ostrzegł polityk chadecji.

„Parada hańby” ulicami Berlina [3.04.2022]Funkcje Rexa / Wiadomości ze Wschodu

Tom Schreiber, ekspert od spraw wewnętrznych SPD, zauważył, że “taki protest w dniu, w którym zdjęcia z masakry w Buczy krążyły po całym świecie – jest nie do zniesienia”.

Organizatorem wycieczki był Christian Freier, mechanik samochodowy z Mahlsdorfu. Pochodzi z Orenburga w Rosji, a od 2001 roku mieszka w Niemczech. Zaskoczyła go skala parady. – Spodziewałem się około 30 samochodów. Wciąż jestem zszokowany, że było ich tak wielu, powiedział „Bildowi”. Podczas parady Freier umieścił na swoim samochodzie gwiazdę Dawida. Obok niej jest pytanie: „Wkrótce my też?”. Policja nakazała usunięcie znaku.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Główne źródło zdjęć: Funkcje Rexa / Wiadomości ze Wschodu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button