Aktualności

Wybuchy w obwodzie lwowskim iw Dniepropietrowsku. Rosjanie zmieniają taktykę [RELACJA]

Losy 400 mieszkańców Hostomli są nieznane. Szef lokalnej administracji wojskowej mówi, że zginęli, ale ich ciał nie można znaleźć. W nocy portal „Ukraińska prawda” doniósł o wybuchach w obwodzie lwowskim i dniepropietrowskim. Obecnie brak informacji o ofiarach. Ukraińskie Siły Powietrzne zniszczyły osiem pocisków manewrujących w ciągu ostatnich 24 godzin, poinformowało Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych. Według armii ukraińskiej wróg zmienił taktykę walki powietrznej. Najważniejsze informacje związane z 42. dniem wojny można znaleźć w naszym raporcie z 6 kwietnia 2022 roku.

  • Po 35 dniach rosyjskiej okupacji kijowskiego przedmieścia Hostomel Około 400 mieszkańców wciąż niewykrywalnych – powiedział szef lokalnej administracji wojskowej.
  • O wybuchach w obwodzie lwowskim i dniepropietrowskim informował portal „Prawda ukraińska”. Pociski całkowicie zniszczyły bazę paliwową w obwodzie dniepropietrowskim.
  • W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie siły powietrzne zniszczyły osiem pocisków manewrujących
  • Firma Intel zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym.

W Borodziance w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze ostrzeliwali ludzi, którzy chcieli uratować sąsiadów od gruzów budynki pod ostrzałem – powiedział władzom lokalnym Heorhij Jerko. W wyniku bombardowania bloków mieszkalnych ludzie zostali pochowani żywcem w piwnicach – dodał.

Katerina Tichonowa i Maria Woroncowa mają znaleźć się na ogłoszonej dziś przez Unię Europejską liście osób objętych sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Oprócz córek Putina, sankcje muszą zostać nałożone na innych oligarchów i polityków.

Córki Putina na celowniku Unii Europejskiej

Córki Putina na celowniku Unii Europejskiej

Samochód osobowy uderzył w ogrodzenie ambasady rosyjskiej w Bukareszcie. Pojazd zapalił się. Nie udało się zarejestrować kierowcy. Trwają wyjaśnienia okoliczności tego wydarzenia i według lokalnych mediów może to nie był zwykły wypadek drogowy. Reporterzy donosili, że kierowca krzyknął coś, by chronić placówkę dyplomatyczną przed uderzeniem w ogrodzenie.

Szybki samochód uderzył w ogrodzenie ambasady rosyjskiej w Bukareszcie

Szybki samochód uderzył w ogrodzenie ambasady rosyjskiej w Bukareszcie

Wojska rosyjskie, które wycofały się z północnej Ukrainy na Białoruś, częściowo pozostają i pozostaną na granicy. Nie zostaną przeniesieni na front w Donbasie – informuje Sztab Generalny armii ukraińskiej. Według dowództwa wojska te mają uniemożliwić Ukrainie przegrupowanie wojsk z tych regionów na wschodzie i południu kraju. Kolejnym celem, dodaje personel, jest pomoc Białorusinom w zabezpieczeniu ich granicy.

Rosyjscy żołnierze chodzili od drzwi do drzwi, konfiskując broń myśliwską, telefony komórkowe, a czasem nawet okupując domy i szukając „nazistów ubranych na czarno” – tak mieszkańcy wsi w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy w „Washington Post” opisują reporterom, jak się czuli. sterroryzowany przez najeźdźców.

Ciało zostało tak okaleczone, że kobiecie nie pozwolono go zobaczyć. Tak Rosjanie szukają „nazistów”

Ciało zostało tak okaleczone, że kobiecie nie pozwolono go zobaczyć.  Tego właśnie szukają Rosjanie

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w rosyjskim ostrzale Rubiżnego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz regionu Serhij Hajdaj.

Gubernator poinformował, że wczoraj w wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczonych zostało 11 budynków w obwodzie ługańskim: dwa bloki mieszkalne i dziewięć domów jednorodzinnych.

Osiedla były ostrzeliwane w miejscowościach: Rubiżne, Lisicańsk, Popasna, Sewerodonieck oraz w Toszkiwce.
W Rubiżnem zapalił się cysterna z kwasem azotowym. Wstępne ustalenia pokazują, że nikt nie został ranny.

Rosjanie przygotowują samozwańczą Mołdawską Republikę Naddniestrza jako bazę wsparcia dla ofensywy na Ukrainie – informuje Sztab Generalny armii ukraińskiej w najnowszym komunikacie. Z komunikatu wynika też, że głównym celem Rosjan pozostaje główna ofensywa w Donbasie.

Rosyjski atak lotniczy na skład paliw w obwodzie dniepropietrowskim. Władze lokalne zgłaszają, że pociski całkowicie zniszczyły bazę paliwową. Zaatakowano też jeden z obiektów przemysłowych – wybuchł tam pożar. Jak dotąd nie ma potwierdzonych danych o ofiarach.

Jeden na trzech rosyjskich żołnierzy z tzw. brygady „Katy Buczy” walczył wcześniej w Syrii po stronie reżimu Baszara Assada – informują ukraińskie media. Ukraińskie służby wywiadowcze informowały już wcześniej, że rosyjscy żołnierze, którzy rzekomo popełnili zbrodnie na ludności cywilnej w Buczy, po wycofaniu się na Białoruś wracają na front na Ukrainie.

Członkowie brygady „kaci Buczy” walczyli wcześniej w Syrii

Członkowie brygady

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski – to trzej politycy najczęściej wymieniani jako najbardziej skuteczni w sytuacji ataku Rosji na Ukrainę. Respondenci byli o to pytani w sondażu dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Polscy politycy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ankieta dla RMF FM i „DGP”

Polscy politycy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.  Zapytanie o RMF FM i

Rosyjscy żołnierze wysyłają ogromne paczki z Białorusi – pisze niezależny portal Meduza, podsumowując dostępne informacje o grabieżach dokonywanych przez armię rosyjską na Ukrainie. Meduza jest cytowana m.in. w relacjach profilu Biełaruski Hajun w Telegramie. Jest to projekt blogerów białoruskiej opozycji, którzy monitorują ruchy i działania wojsk rosyjskich na terytorium Białorusi.

Przesyłki o wadze do 450 kg. To właśnie rosyjscy żołnierze wysyłają do domu

Przesyłki o wadze do 450 kg.  To właśnie rosyjscy żołnierze wysyłają do domu

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zwrócił się bezpośrednio do Rosjanmówiąc im, że zasługują na poznanie prawdy o wojnie na Ukrainie. Wypowiedział fragmenty filmu zamieszczonego na Twitterze po rosyjsku.

Okrucieństwa popełnione przez wojska rosyjskie w Buczy, Irpień iw innych miejscach na Ukrainie przeraziły świat. Zmasakrowani cywile – rozstrzelani ze związanymi rękami. Kobiety gwałcone na oczach swoich małych dzieci. Ciała grubo spalone, wrzucone do masowych grobów lub po prostu pozostawione na ulicy. Raporty są tak szokujące i obrzydliwe, że nic dziwnego, że rząd próbuje je przed tobą ukryć opisuje Johnsona.

Według Reuters, amerykański gigant technologiczny Firma Intel zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym. Intel powiedział, że stosuje środki ciągłości biznesowej, aby zminimalizować zakłócenia w działaniach globalnych.

Po 35 dniach rosyjskiej okupacji kijowskiego przedmieścia Hostomel wciąż nie odnaleziono około 400 mieszkańców – powiedział w lokalnej radiostacji Taras Dumenko, szef lokalnej administracji wojskowej. Obecnie władze kontrolują piwnice miasta. Znamy osoby, które zginęły, mamy potwierdzenia, zdjęcia i filmy, ale nadal nie możemy ich znaleźć – powiedział Doumenko.

„Wiemy, że zostali zabici, ale nie możemy ich znaleźć”. Losy 400 osób z Hostomli są nieznane

Nasz raport o 42. wojnie na Ukrainie rozpoczynamy od podsumowania najważniejszych wydarzeń nocy:

– poinformował portal “Prawda ukraińska” wybuchy w obwodzie lwowskim i w Dniepropietrowsku na południowym wschodzie kraju. Szef administracji wojskowej Lwowa Maksym Kozycki potwierdził wybuchy w pobliżu miasta Radaczów, na północny wschód od Lwowa. Brak informacji o zgonach. W obwodzie dniepropietrowskim naoczni świadkowie donoszą również o wybuchach w mieście przemysłowym Nowomoskowsk.

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie siły powietrzne zniszczyły osiem pocisków manewrujących, podało na portalu Telegram Dowództwo Ukraińskich Sił Powietrznych. Według armii ukraińskiej wróg zmienił taktykę walki powietrznej. Obecnie siły rosyjskie starają się nie wchodzić w strefę wpływów ukraińskich systemów obrony powietrznej i unikać bezpośredniego kontaktu z bojownikami.

– Sankcje wobec Federacji Rosyjskiej muszą być współmierne do wagi zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie na Ukrainie, mówi prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu na Facebooku. Przygotowujemy potężny nowy pakiet sankcji wobec Rosji za wszystko, co zrobił dla naszych współobywateli” – powiedział prezydent Ukrainy.

W ramach nowych sankcji wobec Moskwy rząd USA zakazał „wszelkich nowych inwestycji” w Rosjii, powiedziała Jen Psaki, rzeczniczka prezydenta USA w Białym Domu. Również istniejące sankcje wobec rosyjskich banków i przedsiębiorstw państwowych zostaną zaostrzoneWłączeni zostaną także nowi członkowie rosyjskiej elity i ich rodziny.

USA zapewnią Ukrainie dodatkowe 100 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Pomoc obejmie również systemy przeciwczołgowe.

Co wydarzyło się 41 dnia wojny? Zameldujesz się u nas raport z dnia 04.05.2022 r. ja podsumowanie dnia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button