Aktualności

Wybory prezydenckie we Francji. Kto wygrał?

Dowiedz się więcej o wyborach we Francji.

W niedzielę o 8 rano Francuzi rozpoczęli głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji metropolitalnej. 48,7 mln dorosłych wyborców mogło głosować w około 70 000 lokalach wyborczych. Zaprezentowało się 12 kandydatów 5-letnia kadencja prezydenta. Na terytoriach zamorskich kraju, na przykład w Gujanie, Martynice czy Polinezji Francuskiej, głosowanie rozpoczęło się w sobotę. Wskaźnik uczestnictwa nie przekroczył 50%.

Oficjalne wyniki po zliczeniu około 38 mln głosów pokazują, że Macron otrzymał 27,4%, a Le Pen 25,54%. aprobata.

Z kolei poprzednie wyniki są oparte na ankiecie wyjdź z ankiety wykonane przez IPSOS również podkreślają doprowadzenie obecnego prezydenta Francji do pierwszej tury.

Emmanuel Macron uzyskał 28,1%. głosów, Marine Le Pen 23,3% i Jean-Luc Mélenchon 20,1%. Felietonista po prawej zajął czwarte miejsce Eric Zemmour – 7,2 proc., i piąty republikański kandydat Valerie Pécresse – 5 procesów.

Według wstępnych wyników opublikowanych przez Instytut Elabe i SFR dla telewizji BFM z Le 20, tuż po zamknięciu plebiscytów, Emmanuel Macron uzyskał 28,5%. głosa- NA Marine Le Pen głosowała 24,2%. wyborcy. Zajął trzecie miejsce Jean-Luc Melenchon od 20,2% głosów.

Mniej niż 5% głosów otrzymał lider zielonej koalicji Yannick Yadot (4,4 proc.)urzędnik samorządowy Jean Lassalle (3 osoby)komunistyczny Fabien Roussel (2,4 proc.)burmistrz Paryża Anna Hidalgo (1.9 pro)suwerenny Nicolas Dupont-Aignan (1,8 proc.)antykapitalista Filip Poutou (0.8 pro) i trockistę Nathalie Arthaud (0,6 pro).

Wskaźnik uczestnictwa wyniósł około 74%.

Komentatorzy wskazują na słabe wyniki prawicowych kandydatów Zemmoura i Pécresse oraz zaskakująco dobry wynik Mélenchona.

II tura wyborów Powinien odbyć się wyścig prezydencki we Francji, w którym Macron i Le Pen zmierzą się 24 kwietnia.

Według wcześniej opublikowanego sondażu exit poll w Belgii Emmanuel Macron i Marine Le Pen zdobyli prawie taką samą liczbę głosów – 24%. Na trzecim miejscu z wynikiem 19 proc. Został znaleziony Jean-Luc Melenchon.

Valerie PécresseKandydatka Republikanów powiedziała, że ​​zagłosuje na Emmanuela Macrona „z czystym sumieniem” po opublikowaniu wstępnych wyników.

Z drugiej strony Yannick Jadot zachęcił do głosowania na Macrona, aby „zablokował skrajną prawicę”. Fabien Roussel ujawnił, że zagłosuje również na obecnego prezydenta kraju.

Programy wyborcze Macrona i Le Pena znacznie się różnią.

Macron oferuje m.in. powrót do reformy emerytalnej i podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat. Chce też zreformować system sądownictwa, prawa spadkowe, edukację i wynagrodzenia w sektorze medycznym. Zapowiedział budowę nowych reaktorów jądrowych i dalszy rozwój tej energetyki, a także energetyki odnawialnej.

W polityce zagranicznej Macron sugeruję kontynuacja sojuszu w Niemczech w UE i wprowadzenie podatku węglowego na granicach Europy.

Program Długopis koncentruje się wokół kwestie społeczne oraz 20% obniżkę podatku VAT na paliwo. do 5,5 proc. Lider skrajnej prawicy chce podwyżki o 10%. oraz wsparcie dla osób starszych do 1000 euro miesięcznie. Proponuje też podwojenie liczby sędziów i miejsc w więzieniach. Chce promować francuskie rolnictwo i zaprzestać budowy farm wiatrowych. Opowiada się za ograniczeniem imigracji i naturalizacją obywateli innych krajów. Odmawia wydłużenia wieku emerytalnego, zapowiada więcej środków na edukację i służbę zdrowia.

W kwestiach międzynarodowych Le Pen opowiada się za Wyjście Francji z NATO i utrzymanie współpracy z Rosją w „pewnych sektorach”. Sprzeciwia się dalszej integracji w ramach UE, opowiadając się za tzw. unią ojczyzn.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button