Aktualności

Wojna na Ukrainie. Stany Zjednoczone planują wysłać wyższych urzędników do Kijowa | wiadomości ze świata

Według CNN Stany Zjednoczone nie spodziewają się, że prezydent Joe Biden czy wiceprezydent Kamala Harris odwiedzą Kijów w najbliższej przyszłości. Trwają jednak rozmowy o wysłaniu na Ukrainę wysokich rangą urzędników: sekretarza obrony Lloyda Austina czy sekretarza stanu Antony Blinkena – choć na razie nie zapadła decyzja.

Aktualne informacje na stronie głównej Gazeta.pl

“Polityka” Zwraca też uwagę, że wizytę przedstawicieli administracji amerykańskiej przewiduje Biały Dom. „Administracja Bidena prowadzi obecnie wewnętrzne rozmowy na ten temat” – powiedziało dwóch amerykańskich urzędników w wywiadzie dla Politico, mówiąc, że wizyta wyższych urzędników w Kijowie byłaby „symbolicznym gestem” i kolejnym wyrazem poparcia USA dla rządu. . .

Jednak – jak wskazano – gdyby administracja amerykańska zdecydowała się odwiedzić Ukrainę, nie poinformowałaby o tym z góry ze względów bezpieczeństwa.

Stany Zjednoczone ogłosiły niedawno dodatkowe wsparcie dla Ukrainy – prezydent Joe Biden zatwierdził transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 mln USD. Obejmą systemy artyleryjskie, śmigłowce i transportery opancerzone, a także broń strzelecką i amunicję.

Czytaj więcej: Stany Zjednoczone są głęboko w portfelu. 800 milionów dolarów więcej na pomoc wojskową dla Ukrainy

Andrzej Duda: To nie wojna, to terroryzm

W ostatnich tygodniach Prezydent podróżował Komisja Europejska Ursula von der Leyen i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, a przywódcy Estonii, Łotwy, Litwy i Polski spotkali się w środę w stolicy z prezydentem Zełenskim.

Prezydenci Oni poszli do:w. w Borodziance k. Kijowskiej, gdzie wojska rosyjskie dokonywały zbrodni na ludności cywilnej. Podczas jego przemówienia Andrzej Duda porównywał działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie do terroryzmu. – To nie jest wojnato terroryzm, powtórzył.

Zobacz wideo
Róża Thun: Naciskamy na całkowite embargo na Rosję

– Mam nadzieję, że Ukraina wkrótce stanie się częścią Unii Europejskiej jako wolne i suwerenne państwo podejmujące decyzje o sobie – podkreślił. – Mentalność Rosji się nie zmieniła. Nie zgadzamy się. Głęboko wierzymy, że przyzwoita część współczesnego świata również się z tym nie zgadza i wyrazi to na głos – dodał.

Prezydent powiedział też, że każdy, kto popełnił zbrodnie na Ukrainie, musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

– Ci, którzy wydawali rozkazy, którzy dawali pozwolenie na zamachy, zabijanie, bombardowanie ludności cywilnej – muszą zostać ukarani przez międzynarodowe sądy – powiedział Duda.

– Chciałbym podziękować tym wielkim przywódcom wielkich krajów, którzy zawsze byli z nami, zawsze jako pierwsi poparli Ukrainę, która musi stać się członkiem europejskiej rodziny. Są także liderami, jeśli chodzi o wprowadzenie sankcji wobec Rosji, powiedział Zełenski, dziękując czterem prezydentom za przybycie do Kijowa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button