Aktualności

Broń laserowa – Izrael pomyślnie przetestował nowy laserowy system obrony przeciwlotniczej – UNIAN

W celu uzupełnienia systemu Iron Dome opracowywany jest naziemny system laserowy o nazwie Iron Beam.

Izrael od kilku lat testuje laserowy system obrony / fot. izraelskie Ministerstwo Obrony

Izrael od kilku lat testuje laserowy system obrony / fot. izraelskie Ministerstwo Obrony

Pierwsza część testów systemu laserowego została pomyślnie zakończona w Izraelu obrona powietrznapodczas których zestrzeliła drony, pociski, moździerze i pociski przeciwpancerne.

To zostało zgłoszone Czasy Izraela w odniesieniu do Ministerstwa Obrony Izraela.

Według szefa grupy badawczej MON Yaniv Rotem, testy były prowadzone na „trudnych” zakresach i warunkach.

Ministerstwo stwierdziło, że system jest „skutecznym, dokładnym, łatwym w użyciu narzędziem, które jest znacznie tańsze niż jakiekolwiek inne istniejące środki ochrony” przed zagrożeniami, przed którymi stoi Izrael.

„Korzystanie z lasera zmienia reguły gry, a technologia jest łatwa w obsłudze i opłacalna” – powiedział Rotem.

Nagranie opublikowane przez ministerstwo pokazuje system laserowy przechwytujący pocisk, moździerz i dron gdzieś na pustyni Negev w południowym Izraelu.

Od początku rozwoju laser jest mocniejszy niż pierwotnie planowali twórcy. Jednak jego dokładna moc nie jest określona. Laser może działać tak długo, jak ma stałe źródło energii.

Wadą systemu laserowego jest to, że słabo sprawdza się w warunkach słabej widoczności, w tym silnych chmur lub innych niesprzyjających warunków pogodowych. Z tego powodu resort zamierza również zainstalować system w samolocie, co pomogłoby przezwyciężyć to ograniczenie poprzez umieszczenie systemu nad chmurami, choć zajmie to jeszcze kilka lat.

„Udana seria testów dowiodła wyjątkowości systemu, wychwytując szeroką gamę zagrożeń w różnych scenariuszach” — powiedział Joav Har-Even, dyrektor generalny Rafael Advanced Defense Systems.

Przeczytaj także:

W publikacji zauważono, że Izrael od kilku lat testuje laserowy system obrony, zestrzeliwując nim w zeszłym roku drona. Ostatnie testy zakończyły się sukcesem przeciwko innym zagrożeniom, w tym pociskom niekierowanym i przeciwpancernym pociskom kierowanym.

Dział badawczo-rozwojowy Ministerstwa Obrony pierwotnie planował rozmieszczenie systemu antyrakietowego do 2024 r., ale wojsko nalegało na szybsze wdrożenie. Premier Naftali Bennett ogłosił w lutym, że Izrael wdroży system w ciągu roku.

Publikacja dodaje, że może to wynikać z obaw, że w przyszłym konflikcie wojsko nie będzie miało wystarczającej ilości pocisków przechwytujących, aby „Żelazna Kopuła” i inne systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły pociski, pociski i drony.

„Ciężko pracujemy, aby system działał tak szybko, jak to możliwe i aby stworzyć skuteczny, niedrogi i innowacyjny parasol ochronny” – powiedział minister obrony Benny Ganz.

Naziemny system laserowy Iron Beam, opracowany wspólnie z producentem broni Rafael, nie ma na celu zastąpienia Iron Dome lub innych izraelskich systemów obrony przeciwlotniczej, ale uzupełnienie ich poprzez zestrzeliwanie mniejszych pocisków i pozostawianie większych. bardziej niezawodne baterie rakietowe.

Według Ministerstwa Obrony Izrael jest jednym z pierwszych krajów na świecie, które wykorzystały potężną technologię laserową do opracowania działającego systemu obrony powietrznej i zademonstrowały przechwytywanie w scenariuszach operacyjnych.

Możesz być również zainteresowany nowościami:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button