Aktualności

“Shoigu zostanie wyłączony, jeśli przeżyje.” Oligarcha donosi o czystkach w armii Putina

Atak na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu nie nastąpił z przyczyn naturalnych, sugeruje Leonid Nevzlin, rosyjski biznesmen od wielu lat mieszkający w Izraelu. Jak dodaje, powołując się na swoje źródła na Kremlu, Shoigu „wypadł z gry”. Nevzlin pisze również, że 20 rosyjskich generałów zostało aresztowanych w Rosji i oskarżonych o defraudację pieniędzy przeznaczonych na inwazję.

Leonid Nevzlin jest rosyjskim biznesmenem, który od lat mieszka w Izraelu, ponieważ został skazany na dożywocie w Rosji. W 2006 roku rosyjska prokuratura uznała Nevzlina za jednego z podejrzanych o otrucie byłego oficera FSB Aleksandra Litwinienki.

Jednak, jak twierdzi Nevzlin, vciąż utrzymuje kontakt m.in. z urzędnikami Kremla.

Powołując się na źródła na Kremlu, twierdzi, że „Siergiej Szojgu jest poza grą”. Według Nevzlin, rosyjski minister jest na oddziale intensywnej terapii i „będzie niepełnosprawny, jeśli przeżyje”. Sugeruje to również, że potężny atak serca Shoigu był nienaturalny.

Rosyjski biznesmen pisze też o „czystkach”, jakie Władimir Putin miał przeprowadzić wśród swoich generałów. Oficjalnie są oskarżani o „malwersacje” przeznaczone na inwazję. „Od 2014 r. około 10 miliardów dolarów w funduszach przeznaczonych na przygotowania Putina do blitzkriegu“- powiedział. Nevzlin pisze, że “cała kwatera główna” została aresztowana. Mówimy o 20 generałach.

Według informacji Nevzlina przygotowywana jest sprawa karna przeciwko b. rosyjskiemu wicepremierowi Arkadowi Dworkowiczowi. Podobno musi zeznawać przeciwko kolegom i przyjaciołom. Według Nevzlina były doradca Putina Władimir Surkow został umieszczony w areszcie domowym. Ponadto – podobnie jak dwudziestu innych generałów – jest podejrzany o kradzież pieniędzy przeznaczonych na przygotowania do wojny.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w pewnym momencie zniknął z widoku publicznego, mimo że wcześniej chciał przemawiać. komentując doniesienia o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą sam nazwał „operacją specjalną”. Szeroko spekulowano na temat tajemniczych okoliczności jego nagłego zniknięcia.

Mówił na ten temat doradca szefa MSW Ukrainy Antona Heraszczenki. Jak donosił, Siergiej Shoigu miał atak serca, więc od połowy marca nie pojawił się publicznie. Jego zdaniem Shoygu przechodzi rehabilitację w jednym z moskiewskich szpitali.

„Shoigu doznał ataku serca po usłyszeniu zarzutów Putina, że ​​inwazja na Ukrainę się nie powiodła” – powiedział Heraszczenko.

„Wycofanie się Siergieja Szojgu jest strasznym sygnałem dla dowódców, dla całej armii. Oznacza to, że na górze dzieją się rzeczy, które są bliskie zamachu stanu, bardzo poważnej rebelii” – skomentował w rozmowie z Krzysztofem Berendą w jednej z Rozmów w południe na RMF FM gen. Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, przesłuchiwany w sprawie zaskakującej i przedłużającej się nieobecności ministra obrony Rosji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button