Aktualności

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 51. Relacja na żywo

Przewoźnicy z UE nie mogą wjeżdżać na Białoruś dalej niż 50 km.

Czytaj więcej

To, co musimy zrobić, jako ludzie Zachodu, jako obrońcy wartości liberalnych i liberalnej demokracji, to izolować Rosję – powiedziała Tytti Tuppurainen.

Czytaj więcej

Tytti Tuppurainen

Z ostatniego oświadczenia ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że ​​Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 20 tys. miejsc pracy. żołnierzy, 756 czołgów, 1.976 pojazdów opancerzonych, 366 zestawów artyleryjskich, 122 wyrzutni rakiet, 66 zestawów przeciwlotniczych, 163 samolotów, 144 śmigłowców, 135 bezzałogowych statków powietrznych, 1443 samochodów, 76 czołgów, 8 jednostek nawodnych, 4 wyrzutni rakiet balistycznych.

Żołnierz mówi, że to Rosjanie ostrzeliwali Klimowo. Zapytany, dlaczego to zrobili, żołnierz odpowiada: „Bo trzeba było. Prowokować, jak Ukraińcy”.

Czytaj więcej

Rosyjski żołnierz w Donbasie

14 kwietnia straż graniczna zezwoliła na przekroczenie granicy 26,8 tys. osób. ludzie.

W wyniku ostrzału moździerzowego żaden z ukraińskich pograniczników nie ucierpiał – informuje Interfax Ukraine.

Igor Konashenkov powiedział, że Rosja, używając pocisków manewrowych Kalibr wystrzeliwanych z rosyjskich okrętów, zaatakowała wojskowy cel na przedmieściach Kijowa.

Czytaj więcej

Igor Konashenkov

Rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego Serhij Braczuk poinformował na swoim Telegramie, że 28 samodzielna brygada zmechanizowana armii ukraińskiej zestrzeliła rosyjski samolot bezzałogowy Orlan-10. To ma być dziesiąty dron zestrzelony przez żołnierzy tej brygady.

Serhiy Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, wzywa mieszkańców obwodu do „wybrania życia” i „wychodzenia jak najdłużej”. „Autobusy czekają, aby cię odebrać. Podobnie jest wystarczająco dużo pociągów” – powiedział Haidai.

Ukraińskie dowództwo operacyjne „Południe” poinformowało, że czterech rosyjskich jeńców wojennych zostało wymienionych na pięciu ukraińskich żołnierzy. Do wymiany doszło w okolicach wsi Posad-Pokrowskie, po intensywnych negocjacjach.

Iryna Wereszczuk poinformowała, że ​​mieszkańcy Mariupola, a także Berdiańska i Enerhodaru – pod warunkiem, że jeżdżą własnym samochodem.

Brazylia musi uratować ją przed izolacją i wydaleniem z G20.

Czytaj więcej

Moskwa prosi Brazylię o pomoc

Rosja prosi o pomoc Brazylię. To są MFW i Bank Światowy

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zauważa, że ​​jest to drugi duży statek, który Rosja straciła na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim – pierwszym był lądownik Saratów. Ministerstwo Obrony przypomina też, że chociaż budowa krążownika moskiewskiego rozpoczęła się w 1979 roku, niedawno przeszedł on gruntowną modernizację i powrócił do gotowości operacyjnej w 2021 roku. Brytyjskie Ministerstwo Obrony pisze również, że Rosja miała tylko trzy krążowniki klasy „Fame” – Jednym z nich była Moskwa.

„Na każdym podwórku ustawiono strażnika, który uniemożliwia mieszkańcom Mariupola pochowanie swoich krewnych lub przyjaciół” – pisze ratusz na swoim kanale Telegram.

Czytaj więcej

Ruiny Teatru Mariupol

Jesteśmy świadkami wydarzenia, które zdarza się średnio raz na 100 lat. To pokazuje niezwykłą i nieoczekiwaną zdolność sił ukraińskich. Jeśli prawdą jest, że statek został zatopiony przez rakiety Neptun, to (należy pamiętać) są to rakiety produkcji ukraińskiej, które Rosja próbowała zablokować – powiedział Bartosz Cichocki.

Czytaj więcej

Bartosz Cichocki

Informuje o tym gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai. Haidai dodał, że jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzału z ciężkiej broni w wiosce. „Strzał trwał przez całą noc i trwał do rana. Pięć osób zostało rannych odłamkami, starsza osoba zginęła” – napisał Haidai na swoim kanale Telegram.

Sztab generalny armii ukraińskiej porównuje 80 żołnierzy z 72. niezależnej brygady zmechanizowanej do trzystu Spartan broniących Termopil.

W rozmowie z CNN przedstawiciel Pentagonu wyjaśnił, że grupy te znajdują się we wschodniej i południowej Ukrainie. – W najbliższych dniach spróbują przenieść (na Ukrainę) dodatkowe grupy bojowe – dodał rozmówca CNN.

Wcześniej japoński minister obrony Nobuo Kishi powiedział, że Moskwa chce „pokazać swoją siłę na Dalekim Wschodzie” i „zmodernizować swoje siły morskie”.

Czytaj więcej

Yoshimasa Hayashi

Poinformował o tym armeński minister gospodarki Wagan Kerobjan. „O ile wiem, ostatnie płatności dokonywano w rublach” – powiedział Kerobian, dodając, że cena została ustalona w dolarach, ale płatności dokonywano w walucie rosyjskiej.

Z danych Prokuratury Generalnej Ukrainy wynika również, że podczas działań wojennych na Ukrainie zginęło 198 dzieci, a 355 zostało rannych.

– Inflacja w strefie euro wynosi 7%. W naszym kraju może być nawet dwukrotnie wyższy – ostrzegał były premier.

Czytaj więcej

Marek Belka

Jak poinformował dowódca estońskiej marynarki wojennej Jurij Saski, w przyszłym tygodniu na Bałtyku odbędą się ćwiczenia, m.in. z udziałem estońskich marines.

Czytaj więcej

Port w Tallinie

Według Bogomaza władze zapewniają mieszkańcom regionu wszelką niezbędną pomoc w likwidacji szkód spowodowanych ostrzałem terytorium Ukrainy.

Czytaj więcej

Centrum Klimowej

„Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały na Ukrainę kolejny samolot z pomocą humanitarną. Do Warszawy przyleciało 50 ton pomocy humanitarnej i w pełni wyposażone karetki ze sprzętem medycznym” – napisała na swoim profilu na Facebooku ambasada Ukrainy w Emiratach Arabskich.

Znaczek nawiązuje do wymiany poglądów między obrońcami Snake Island a załogą rosyjskiego statku, która wezwała ich do poddania się. „Rosyjski okręt wojenny, jedź…” – odpowiedział jeden z obrońców wyspy, Roman Gribov. Jednym ze statków atakujących Wężową Wyspę w tym czasie był krążownik Moskwa.

Czytaj więcej

Pieczęć i mapa wydana przez Pocztę Ukraińską

„Na Ukrainie popełniane są straszne zbrodnie. Nasi żandarmi i eksperci pomagają ukraińskiemu i międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości zebrać dowody i zidentyfikować winnych” – napisał na Twitterze prezydent Francji. „Bez sprawiedliwości nie będzie pokoju” – dodał.

Według najnowszych danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w ciągu 50 dni rosyjskiej inwazji opuściło Ukrainę prawie 5 mln osób. 90 proc. osób, które opuściły Ukrainę, to kobiety i dzieci. Najwięcej osób uciekło z Ukrainy do Polski (ok. 2,7 mln), ok. 716,7 tys. wyjechał do Rumunii.

Merkel nie odpowiada też na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by na własne oczy zobaczyć efekty polityki utrzymywania przez lata quasi-przyjaznych stosunków z prezydentem Federacji Rosyjskiej w Buczy.

Czytaj więcej

Angela Merkel

Mała szansa na samokrytykę Merkel

To kropla w morzu potrzeb, biorąc pod uwagę, że do Polski przybyło ok. 2,7 mln uchodźców, a Ukraina jest jednym z najmniej zaszczepionych krajów w Europie.

Czytaj więcej

Minister Adam Niedzielski skarży się na brak wsparcia Komisji Europejskiej w szczepieniach uchodźców

Od początku tej wojny natychmiast organizowano zarówno szkolenie, jak i dostawę sprzętu wojskowego – pisze Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Ukraińscy żołnierze od wielu lat ćwiczą władanie oszczepami

Wiadomość o zniszczeniu w środę wieczorem przez ukraińskie rakiety “Moskwa”, okrętu flagowego rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, okazała się kolejną niespodzianką tej wojny – pisze Jędrzej Bielecki w “Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Pieczęć z krążownikiem

Ameryka krwawi Rosję

„W Buczy miały miejsce świadome i celowe zabójstwa” – powiedział burmistrz miasta Anatolij Fedoruk.

Czytaj więcej

Ekshumacja w Buczaniu

Bucza: Prawie 85%. ofiary mają rany postrzałowe

Gubernator obwodu charkowskiego Oleh Synehubov napisał na swoim kanale Telegram, że co najmniej 503 cywilów, w tym 24 dzieci, zginęło w obwodzie w wyniku działań wojennych od 24 lutego. “To niewinni cywile, nie wybaczymy im żadnej z tych śmierci” – podkreślił gubernator.

Robert Habeck wezwał pracodawców do pomocy w oszczędzaniu energii poprzez umożliwienie pracownikom pracy z domu tam, gdzie to możliwe.

Czytaj więcej

Robert Habeck

Dowództwo Operacji Połączonych Sił Zbrojnych pisze na swoim profilu na Facebooku, że odpierając ataki Ukraińcy zniszczyli cztery czołgi, sześć transporterów opancerzonych, cztery bojowe wozy piechoty i zestaw artylerii.

Zatonięcie krążownika Moskwa „może zmienić sposób działania Rosjan, zmuszając ich albo do rozmieszczenia dodatkowych środków obrony przeciwlotniczej i obrony punktowej w regionie Morza Czarnego, albo do wycofania okrętów na pozycje dalej od ukraińskiego wybrzeża” – pisze Instytut. War Studies, amerykański think tank w swojej analizie. .

Czytaj więcej

Krążownik Moskwa

Ale oni nas nie znali. Nie wiedzieli, jak odważni byli Ukraińcy, jak bardzo cenili wolność. Możliwość życia według własnego uznania. Nie jak ludzie, którzy rządzą w taki sposób, że ich armia po raz pierwszy w życiu widzi toaletę na okupowanych terenach i kradnie podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego – powiedział prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski

Jaroslav Nad powiedział w wywiadzie dla The New York Times, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjski prezydent Władimir Putin jest „jak Hitler” i musi zostać zatrzymany, zanim ruszy dalej na zachód. „Ukraina dosłownie walczy o naszą przyszłość” – powiedział Nad.

Robert Habeck powiedział, że Niemcy mogą stać się mniej zależne od Rosji w zakresie zasobów energetycznych, jeśli obywatele zmniejszą zużycie energii. Dlatego powiedział, że obywatele powinni w miarę możliwości jeździć pociągiem lub rowerem zamiast korzystać z samochodu. – Każdy kilometr nie przejechany samochodem ułatwia rezygnację z użytkowania zasobów energetycznych Rosji. Chronimy też klimat – podkreślił Habeck.

W Kijowie słychać było masowe wybuchy. Dzień wcześniej, prawdopodobnie w wyniku ukraińskiego ataku rakietowego, na Morzu Czarnym zatonął krążownik Moskwa, okręt flagowy Floty Czarnomorskiej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button