Aktualności

Rosja – Ukraina. Białoruś wprowadza zakaz podróżowania pojazdami z Unii Europejskiej – Ministerstwo Infrastruktury odradza podróżowanie

Od soboty Białoruś wprowadziła zakaz ruchu dla pojazdów zarejestrowanych w Unii Europejskiej – poinformowało polskie Ministerstwo Infrastruktury. Wyjątki będą miały zastosowanie do transportu przesyłek pocztowych i żywych zwierząt. To odpowiedź na sankcje UE. Ministerstwo odradza obywatelom polskim i przewoźnikom drogowym podróżowanie na terytorium Białorusi.

W zeszłym tygodniu wszedł w życie piąty pakiet sankcji UE, obejmujący zakaz dla wszystkich rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych transportu drogowego towarów na terenie UE, w tym w tranzycie. Zwolnienia są jednak przyznawane na szereg produktów, takich jak produkty farmaceutyczne, produkty lecznicze, rolno-spożywcze, w tym pszenica, oraz na humanitarny transport drogowy.

Ministerstwo Infrastruktury przypomniało w komunikacie prasowym, że okres przejściowy kończy się w sobotę w sprawie piątej rundy sankcji wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich. To jest dla kierowców obecnie składających zamówienia na terenie krajów UE, aby zdążyli dotrzeć do granicy i opuścić UE.

Po zakończeniu okresu przejściowego ciężarówki z białoruskim lub rosyjskim numerem rejestracyjnym będą mogły przekraczać granicę jedynie w ramach świadczenia usług pocztowych w ramach usługi powszechnej. Wyjątek dotyczy również towarów przewożonych tranzytem przez UE między Obwodem Kaliningradzkim a resztą Rosji, pod warunkiem, że transport takich towarów nie jest zabroniony w inny sposób.

„Wprowadzając ograniczenia, Rzeczpospolita Polska wzięła pod uwagę możliwość wprowadzenia przez rządy Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi sankcji przeciwko przewoźnikom drogowym z krajów członkowskich Unii Europejskiej” – podkreśliło Ministerstwo Infrastruktury RP. .

Sankcje Białorusi wobec UE

Białoruś zdecydowała się na wprowadzenie kontrsankcji. Według informacji na stronie białoruskiego Ministerstwa Transportu i Łączności, od soboty od godziny 00:00 pojazdom samochodowym zarejestrowanym w Unii Europejskiej – samochodom i traktorom – obowiązuje zakaz przekraczania granic z Eurazjatyckiej Unii Celnej na Białoruś. Agencja BiełTA podała, że ​​to odpowiedź na sankcje UE.

Zakaz nie dotyczy ciągników przekraczających wyznaczone przejścia graniczne w celu wykonywania operacji przewozu ładunków lub uszlachetniania naczepy. W ramach tego wyjątku – jak tłumaczy polski MI – „samochody osobowe i ciężarowe zarejestrowane w Unii Europejskiej wjeżdżają na Białoruś przez przejścia graniczne tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach w celu załadunku/rozładunku i połączenia przyczepy z inną ciężarówką”.

Zakaz do 23 kwietnia nie będzie dotyczył pojazdów zarejestrowanych w UE, które wjechały na Białoruś do 16 kwietnia br. Dodatkowo ograniczenia nie dotyczą pojazdów przewożących pocztę lub żywe zwierzęta.

“Biorąc to pod uwagę, Ministerstwo Infrastruktury odradza polskim obywatelom i przewoźnikom samochodowym podróżowanie na Białoruś, a tym, którzy posiadają pojazdy na Białorusi, zaleca natychmiastowy powrót do Polski” – podkreślił w sobotnim komunikacie prasowym.

Główne źródło zdjęć: TVN24

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button