Aktualności

Warszawa, lotnisko Chopina – odloty, przyloty. Opóźnienia, odwołane loty – 17 kwietnia 2022

Polskie Linie Lotnicze LOT zwracają uwagę na wzrost ruchu pasażerskiego – zwłaszcza zi do Europy Zachodniej – w związku ze Świętami Wielkanocnymi. Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ostrzega podróżnych, że możliwe są opóźnienia i odwołania lotów. Negocjacje płacowe między kontrolerami ruchu lotniczego a PAŻP trwają od kilku dni.

– Widzimy wzrost bożonarodzeniowego ruchu, Polacy – i nie tylko – po raz kolejny wybrali PLL LOT na lot do domu na Święta. Tradycyjnie widzimy spory ruch zi do Europy Zachodniej, ale także duże zainteresowanie wakacyjnymi destynacjami, takimi jak Podgorica, Wenecja, Dubrownik czy Nicea – powiedział rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Jak dodał, są to trasy, które niedawno wróciły do ​​rozkładu LOT-u i cieszą się popularnością podczas wakacji. Ponadto wzrost ruchu widoczny jest również na trasach do Ostrawy, Tirany i Cluj.

– Warto wspomnieć o ponadprzeciętnym obłożeniu w okresie wielkanocnym na trasach długodystansowych, zwłaszcza do Delhi, Miami i Los Angeles – powiedział.

LOT od 27 marca br. wznowienie obsługi na linii Warszawa – Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.

Opóźnienia na Lotnisku Chopina

Z informacji dostępnych na stronie Lotniska Chopina w Warszawie wynika, że ​​na stołecznym lotnisku w niedzielę są opóźnienia. Dotyczą one m.in. przyjazdów z Newark i Bazylei. Z kolei lot British Airways z Londynu do Warszawy został odwołany.

“Możliwe opóźnienia i odwołania”

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaktualizował w czwartek swoje ogłoszenie dla podróżnych. Ostrzegł w nim pasażerów, że „w najbliższych dniach mogą wystąpić nieprawidłowości w ruchu lotniczym nad Polską, w tym opóźnienia i odwołania lotów”.

„Zalecamy pasażerom przygotowanie się na możliwość opóźnień i odwołań lotów oraz ciągłe konsultowanie się z przewoźnikami lotniczymi na temat statusu każdego lotu” – powiedział CAA.

Agencja poinformowała, że ​​posiada infolinię Komisji zajmującą się ochroną praw pasażerów, gdzie można uzyskać informacje o obowiązkach przewoźnika w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu oraz o prawach pasażerów. Infolinia czynna w dni powszednie od 9:00 do 13:00.

Rzeczniczka Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) Agata Król powiedziała, że ​​„w związku z trwającym procesem rozmów pomiędzy kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a zarządem Zarządu Związku Kontrolerów Ruchu Lotniczego, Agencja nie może „gwarantować opóźnień w ruchu lotniczym w okresie świątecznym”.

Ze swojej strony rzeczniczka lotniska Chopina Anna Dermont powiedziała, że ​​służby lotniska stale monitorują sytuację w porcie ze względu na długotrwałe opóźnienia w startach i lądowaniach samolotów ze stołecznego lotniska. – Powstał niezależnie od organu zarządzającego portem. Staramy się, aby ruch był płynny i aby sytuacja była jak najbardziej bezbolesna dla naszych pasażerów – powiedziała.

Przeczytaj także: Problem taki sam ze wszystkimi innymi lotami. Rekordowe opóźnienia na polskim niebie

PAŻP dyskutuje z kontrolerami

Większość opóźnień wynika z braku personelu wśród kontrolerów ruchu lotniczego. Tvn24.pl od wielu miesięcy opisuje konflikt w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Pod koniec marca z pracą w PAŻP pożegnały się 44 osoby.

Negocjacje pomiędzy kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a przedstawicielami Związku Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) trwają od kilku dni. Związki nie zgadzają się z nowymi zasadami płacowymi w PAŻP.

Z informacji Agencji wynika, że ​​prawie 170 kontrolerów obszaru i zbliżeniowych Warszawy ma wypowiedzenie, które w większości zakończy się z końcem kwietnia 2022 roku. Według danych z lutego w Warszawie zatrudnionych było 208 kontrolerów obszaru i zbliżenia.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w środę przez PAŻP i ZZ KRL poinformowano, że w tym dniu odbyło się kolejne spotkanie pracodawców z przedstawicielami związków. Jej celem była kontynuacja rozmów w sprawach bezpieczeństwa. Jak dodano, kolejne posiedzenie musi odbyć się najpóźniej w następną środę po Wielkanocy.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Dyżurują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Akcjonariuszami PLL LOT są Skarb Państwa (69,3% akcji) oraz polska grupa lotnicza (30,7% akcji).

W piątek premier Mateusz Morawiecki został zapytany o sytuację z PAŻP. – Rzeczywiście w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej panuje napięta sytuacja – przyznał szef rządu.

Przeczytaj także: Nieudany sojusz ołtarza z dronem, czyli za kulisami konfliktu w PAŻP

Główne źródło zdjęć: Shutterstock

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button