Aktualności

Wojna Rosji z Ukrainą. Czy Niemcy przeciwstawią się Rosji? Marco Müller, Deutsche Welle: Jesteśmy kozłem ofiarnym

Niemcy pomagają Ukrainie jak żadne inne, a krytyka działań Niemiec w tej sprawie jest „kampanią”, która „służy Putinowi”, powiedział publicysta Deutsche Welle Marco Müller. Terminem „obrót o 180 stopni” określa się zawieszenie uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.

„Jakie luki zrobisz tym razem? Ambasador Ukrainy po ogłoszeniu sankcji wobec Putina

„Wspaniale, że mówisz o sankcjach wobec Rosji, które rozpoczną się jutro, a nie dopiero po Bożym Narodzeniu. Zobaczymy, jakie luki tym razem stworzą Niemcy” – tymi…

Zobacz więcej

„Gwałtowna kampania przeciwko Niemcom nabiera tempa. Głównie na Ukrainie, ale także w innych krajach Europy. To niesprawiedliwe, ponieważ Niemcy robią więcej niż jakikolwiek inny kraj, mówi Marco Mueller” – czyta Deutsche Welle. Felietonista przedstawia następujące argumenty: Czas aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku. Niemcy udzielili Ukrainie największej pomocy finansowej i „są jednym z krajów”, które „dały Ukrainie najwięcej pieniędzy na zakup broni”.

Felietonista nie wyjaśnia, czy obliczył te wskaźniki proporcjonalnie do liczby ludności czy PKB. Czy też największy i najbogatszy kraj w Europie dał mniej niż kraje mniejsze i biedniejsze.

„Niemcy przyjęły najwięcej uchodźców”

„Niemcy, poza krajami bezpośrednio z nimi sąsiadującymi (Ukraina – przyp. red.), są jednym z krajów, które przyjęły najwięcej ukraińskich uchodźców wojennych” – tłumaczy Müller. Nie wyjaśnia, dlaczego starania krajów „bezpośrednio sąsiadujących” z Ukrainą nie powinny być brane pod uwagę, ale ten zarzut pozwala mu zignorować Polskę, która akceptowała 10 razy więcej uchodźcy w liczbach bezwzględnych i ponad 20 razy więcej w stosunku do populacji. A także Słowacja, Węgry i Rumunia.

Przeczytaj także:

„Wdzięczny polskiemu rządowi”. Niemiecki minister wita wzorową pomoc uchodźcom

Ponadto fakt, że działania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego zostały podjęte w Berlinie dopiero po wybuchu wojny przez Putina, jest plusem dla jego kraju. „Rząd federalny zaczyna zrywać bliskie stosunki z Rosją, co jest niezwykle ważne w sektorze surowcowym. Minister Gospodarki Partii Zielonych jedzie do Bliski Wschódkupują tam ropę i gaz oraz plany przedłużenia życia niemieckich elektrowni węglowych i jądrowych. Wszystko to oznacza ekstremalną zmianę strategii w niezwykle krótkim czasie”, pisze Müller. I zadając pytanie „Który inny kraj europejski tak bardzo zmienił swoją politykę przy tak wysokim koszcie jak Niemcy?” – pomija wieloletnią krytykę tej dotychczas prorosyjskiej polityki przez Niemcy.

Zachodnie Niemcy jest, zdaniem dziennikarza, atakowany także przez inne kraje UE. Felietonista zarzuca Polsce, że zamiast przekazać bojowników bezpośrednio Ukrainie, udostępni je Stanom Zjednoczonym do przekazania zaatakowanej Ukrainie. „Odbywałoby się to w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech. Jeśli taka dostawa nie nastąpi, będzie to zasługą Stanów Zjednoczonych lub Niemiec” – pisze Müller, sugerując, że jest to celowy zabieg, aby postawić jego kraj w złym świetle.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne

Źródło:

#Niemcy


#Ukraina


#uichodźcy


#bezpieczeństwo energetyczne

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button