Aktualności

Kryzys gazowy w Mołdawii. Rosjanie mogą zakręcić kran

Za dwa tygodnie Mołdawia może doświadczyć kryzysu podobnego do tego, który przeżył ten mały europejski kraj zeszłej jesieni. Przypomnijmy, że Gazprom zamknął wówczas dopływ gazu do Mołdawii, co zmusiło lokalne władze do wprowadzenia stanu wyjątkowego (więcej pisaliśmy tutaj).

Wreszcie udało się wynegocjować nowy kontrakt, który przewiduje m.in. przeprowadzić do 1 maja audyt zadłużenia gazowego operatora Moldovagaz, a także podpisanie umowy o jej zwrot. Według Gazpromu mołdawski operator musi zapłacić mu około 700 mln dolarów. Ten dług jest używany przez Moskwa, która grozi wstrzymaniem dostawjeśli nie otrzyma zapłaty za poprzedni wywóz.

Zobacz też: Mieszane reakcje po przemówieniu Zełenskiego w Bundestagu. „To jest poza nimi”

Zadłużenie gazowe Mołdawii

Jednak rosyjska agresja na Ukrainę uniemożliwiła dotrzymanie tego terminu. Dlatego Mołdawia poprosiła Rosjan o przedłużenie terminu z 10 do 12 miesięcy. Gazprom jednak do tej pory nie odpowiedział, co oznacza – jak ostrzegał mołdawski wicepremier Andriej Spinu – że istnieje ryzyko, że rosyjska spółka gazowa zawiesi transport gazu ziemnego do Mołdawii od 1 maja.

Władze Kiszyniowa muszą jednocześnie zmierzyć się z innym problemem. W kwietniu Moldovagaz za 1000 metrów sześciennych zapłaci rosyjskiemu błękitnemu paliwu 1160-1170 dolarów, co oznacza więcej niż podwojenie ceny w porównaniu do marca. Jak wyjaśnia Piotr Oleksy z Instytut Środkowoeuropejskitak radykalna zmiana wynika z nowej formuły negocjacji zawartej w jesiennym kontrakcie.

Umowa z rosyjskim dostawcą przewidywała, że ​​w miesiącach zimowych 70%. ceny ustalane są na podstawie ceny ropy naftowej, a 30 proc. w oparciu o ceny giełdowe gazu ziemnego. W miesiącach letnich proporcja ta jest odwrotna – 70%. ceny zależą od kursów wymiany gazu ziemnego. Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała wzrost cen produktów naftowych na europejskich giełdach, co bardzo negatywnie wpłynęło na sytuację konsumencką Mołdawii (w Mołdawii nie ma rafinerii, a wszystkie paliwa muszą być importowane). Mołdawscy producenci i społeczeństwo bardzo mocno odczuli wzrost cen paliw transportowych – zaznacza.

Potencjalny kryzys gazowy może również powodować problemy z dostawą energii elektrycznej. Piotr Oleksy wspomina, że ​​80 proc. Energia elektryczna zużywana w Mołdawii jest wytwarzana w mołdawskiej elektrowni GRES, zlokalizowanej w separatystycznym Naddniestrzu. „Elektrownia należy do rosyjskiego państwowego Inter RAO JeES, podczas gdy wytwarza energię elektryczną głównie z gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom” – określa eksperta.

Kryzys gazowy w Mołdawii

Wydaje się jednak, że Mołdawia jest lepiej przygotowana na ewentualny kryzys. Kamil Całus z Ośrodka Orientalistycznego wyjaśnia, że ​​surowiec można dostarczyć do kraju na kilka sposobów. „Pierwszy to obecnie eksploatowany gazociąg biegnący z Rosji przez Ukrainę i separatystyczne Naddniestrze do prawego brzegu Mołdawii. Gaz można również transportować na stronę rumuńską dzięki istniejącemu rewersowi od 2020 roku na gazociągu transbałkańskim lub przez połączenie Jassy-Ungheni-Kiszyniów działające od października 2021 r.”- Wyjaśniać.

Ekspert dodaje, że w przypadku ostatniego z wymienionych gazociągów (łączącego Rumunię z Mołdawią) wyzwaniem może być transport gazu do południowych regionów kraju z jego pomocą. „Prawdopodobnie nie da się również wykorzystać go do dostarczania gazu do separatystycznego Naddniestrza (a na pewno nie w ilościach do tego wystarczających).reszta: możliwe są również dostawy ze strony ukraińskiej (np. przez punkt Oleksiyivka na północy Mołdawii)” – Czytamy. Problem w tym, że gaz kupowany poza umową z Gazpromem będzie droższy, a płatność trzeba będzie uiścić z góry.

Ponadto od marca mołdawska sieć energetyczna jest zsynchronizowana z siecią UE i możliwy jest przesył energii elektrycznej z Rumunii. Jednak i w tym przypadku wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów.

Problemy gospodarcze Mołdawii

A to nie koniec kłopotów najbiedniejszego kraju w Europie, którego gospodarka została mocno wstrząśnięta wojną na Ukrainie. Według rządowych prognoz w 2022 r. PKB Mołdawii wzrośnie tylko o 0,3%. (wcześniej prognozowany wzrost o 4,2%). średnia inflacja powstanie natomiast do 21,9%, na co wpływ mają głównie wysokie ceny surowców energetycznych i energii elektrycznej. Problem rosnących cen do tej pory łagodził program dopłat do rachunków. Jednak na początku kwietnia został zawieszony, co niewątpliwie wpłynie na sytuację społeczeństwa mołdawskiego.

Dodatkowo poziom produkcji przemysłowej w Mołdawii ma spaść o 0,7%, a produkcja rolna o 2,5%.

Zdaniem Piotra Oleksego fatalna sytuacja mołdawskiej gospodarki i zależność energetyczna ograniczyć możliwość zdecydowanych działań przeciwko Rosji, w tym przestrzegania pakietu sankcji. „Mimo to władze tego kraju wykonały szereg gestów świadczących o pełnej solidarności z Ukrainą w wymiarze politycznym, symbolicznym i społecznym (pomoc dla uchodźców). Z drugiej strony Mołdawia zastosowała się do sankcji bankowych i ogłosiła zakaz reeksport do Rosji” – podkreśla.

Dodaje, że zakręcenie kranu może być problematyczne również dla samej Rosji. „Gaz ziemny ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania gospodarki separatystycznego Naddniestrza. Ponadto zakończyłby również pracę mołdawskiej elektrowni GRES, co zaszkodziłoby interesom spółki właścicielskiej. Należy jednak zauważyć, że W 2021 r. wstrzymanie dostaw tym gazociągiem oznaczałoby również odcięcie odbiorców gazu na Bałkanach, w tym w Bułgarii i Serbii. wstrzymanie dostaw do Mołdawii wydaje się jeszcze mniej prawdopodobne, ale nie można go całkowicie wykluczyć – mówi.

Prozachodnie władze mają problem

Pogarszająca się sytuacja gospodarcza i kryzys uchodźczy (w kraju przebywa ok. 100 tys. Ukraińców) mogą zatem doprowadzić do zmiany nastrojów w Mołdawii. Kamil Całus z Ośrodka Orientalistycznego zauważa, że „Rosnące ceny energii i paliw w połączeniu z wysoką inflacją i droższą żywnością coraz bardziej obciążają mieszkańców. oraz przyczynianie się do osłabienia poparcia dla prozachodniego rządu Partii Akcja i Solidarność. »

„Według sondażu opublikowanego 28 marca przez iData partia ta – która w lipcowych wyborach w 2021 roku zdobyła 53% głosów – może liczyć na 23,3% wyborców, a konkurujących z nią prorosyjskich socjalistów i komunistów – na 19,6 proc. poparcia” – relacjonuje.

Mołdawia może jednak liczyć na pomoc Zachodu. Wsparcie w wysokości 150 mln euro zapowiedziała m.in. Komisja Europejska. Polska również zaoferowała pomoc. Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Mołdawii ogłosił, że kraj uzyskał nieoprocentowaną pożyczkę w wysokości 20 mln euro, „aby uporać się z trudnościami”. W sumie Mołdawia może liczyć na blisko 800 mln euro z różnych instytucji i krajów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button