Aktualności

Pięć pakietów sankcji wobec Rosji – LISTA. Co obejmuje zakaz importu i eksportu między Unią Europejską a Rosją?

Od końca lutego Unia Europejska nałożyła na Rosję pięć pakietów sankcji. Należą do nich rosyjskie banki, szereg sektorów gospodarki, rosyjscy oligarchowie, a także prezydent Rosji Władimir Putin. Obecnie trwają prace nad kolejnym, szóstym pakietem – tylko mogą być sankcje na rosyjski gaz i ropę.

Finlandia kończy z rosyjskimi paliwami. Będzie to jednak kosztować pieniądze

Finlandia jest w stanie w rozsądnym czasie zastąpić rosyjskie paliwa w swoim miksie energetycznym, ale z pewnością będzie to miało wpływ na ich ceny…

Zobacz więcej

Przeczytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

23 lutego, w odpowiedzi na decyzja Federacji Rosyjskiej uznając regiony donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niezależne podmioty i wysyłając tam swoje wojska, UE przyjęła pierwszy pakiet sankcji. Przewidywała ona ograniczenie 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy 15 lutego głosowali za zwróceniem się do prezydenta Władimira Putina o uznanie niepodległości samozwańczych „republik” Doniecka i Ługańska.

Ponadto sankcje nałożono na 27 innych osób i podmiotów, które odegrały rolę w podważaniu lub zagrażaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy. Należą do nich decydenci, tacy jak członkowie rządu, którzy zostali zamieszani w nielegalne decyzje; banki i biznesmeni oraz oligarchowie, którzy wspierają lub czerpią korzyści finansowe lub materialne z rosyjskich operacji w Doniecku i Ługańsku; wyżsi oficerowie, którzy odegrali rolę w wysiłkach destabilizacyjnych; odpowiedzialny za wojnę dezinformacyjną przeciwko Ukrainie. Zabroniono również wwozu towarów z terenów „republik” donieckiej i ługańskiej.

Kolejna sankcja dzień po rozpoczęciu wojny

24 lutego Rosja atakuje Ukrainę.. Po konkluzjach szczytu UE UE przyjęła 25 lutego drugi pakiet ograniczeń. Prezydent Rosji Władimir Putin i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa zostały dodane do unijnej listy sankcyjnej, która dotyczy zamrożenia aktywów w krajach UE.

Sankcje drugiego pakietu dotyczą m.in. sektora energetycznego poprzez zakaz sprzedaży, dostaw, transferu lub eksportu niektórych towarów i technologii rafineryjnych do Rosji. Zakazują również sprzedaży wszystkich samolotów, części zamiennych i wyposażenia rosyjskim liniom lotniczym.

Rosja stara się spłacać swoje długi w rublach. Moody’s przypomina ci o niebezpieczeństwach związanych z tym

Niespłacanie przez Rosję długów w dolarach do 4 maja oznaczać będzie niewypłacalność, poinformowała w czwartek agencja Moody’s. Rosja zrobiła 4…

Zobacz więcej

Drugi pakiet wprowadził nowe ograniczenia w eksporcie towarów i technologii podwójnego zastosowania, a także ograniczenia w eksporcie niektórych towarów i technologii, które mogłyby przyczynić się do rozwoju Rosji w obronności i bezpieczeństwie. Wprowadzono również sankcje wizowe, co oznacza, że ​​dyplomaci i biznesmeni nie mają już uprzywilejowanego dostępu do UE.

28 lutego UE przyjęła trzeci pakiet. Transakcje z rosyjskim bankiem centralnym zostały zakazane, co miało uniemożliwić mu dostęp do dużych ilości rezerw walutowych utrzymywanych w UE. Obowiązywał również zakaz lotów nad przestrzenią powietrzną UE oraz dostępu do lotnisk UE wszystkich rodzajów rosyjskich przewoźników. Rozszerzono także listę sankcji dla konkretnych osób powiązanych z władzami rosyjskimi.

Tylko kilka rosyjskich banków zostało wyłączonych z systemu SWIFT

Kilka dni później, na początku marca, weszły w życie nowe sankcje z trzeciego pakietu. Kilka rosyjskich banków zostało wyłączonych z systemu SWIFT, wiodący na świecie system przesyłania wiadomości finansowych. Środek ma na celu uniemożliwienie tym bankom przeprowadzania transakcji finansowych na całym świecie. Wszedł również w życie zakaz inwestowania w projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. Dostawa banknotów euro do Rosji została zakazana, a nadawanie rosyjskich mediów Russia Today i Sputnik zostało zabronione w UE.

15 marca Unia Europejska przyjęła czwarty pakiet. Obowiązuje całkowity zakaz kontaktów z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi, z wyjątkiem banków i państwowych kolei. Agencje UE otrzymały również zakaz świadczenia usług ratingowych dla rosyjskich firm. UE zakazała importu wyrobów stalowych i nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym, z wyjątkiem energii jądrowej i transportu produktów energetycznych. Zakazany został również eksport dóbr luksusowych do Rosji. Inne osoby zostały dodane do list sankcyjnych.

8 kwietnia weszły w życie sankcje z ostatniego, piątego pakietu. 217 osób otrzymało zakaz wjazdu do UE i zamrożono ich majątek w Europie.

Wśród tych 217 osób znaleźli się również wysocy urzędnicy Kremla, oligarchowie – Moshe Kantor, Boris Rotenberg i Oleg Deripaska – oraz inni prominentni biznesmeni zaangażowani w kluczowe sektory gospodarki, takie jak energetyka, finanse, media, przemysł obronny i obronny.

Lista obejmuje również członków rodzin osób, które zostały już ukarane, ponieważ korzystają z programu lub aby zapobiec obchodzeniu sankcji UE. Te nazwiska są Maria Władimirowna Woroncowa i Jekaterina Władimirowna Tichonowa, córka Putina. Wreszcie tzw. ministrowie i członkowie „rad ludowych”, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Zobacz też: Kim są córki Putina? Ciężki cios dla rodziny rosyjskiego dyktatora [WIDEO]


Teraz odtwarzane
Sankcje wobec córek Putina

Wśród 18 podmiotów dodanych do list sankcyjnych znalazły się cztery główne rosyjskie banki (Bank Otkrytie, Nowikombank, Sowkombank i WTB), firma transportowa należąca do Federacji Rosyjskiej oraz firmy zbrojeniowe, których technologia lub produkty odegrały ważną rolę w inwazji. .

Zakaz zakupu i importu rosyjskiego węgla

Piąty pakiet sankcji zakazuje zakupu i importu węgla i innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z lub są eksportowane z Rosji od sierpnia 2022 roku. Import węgla do UE wynosi obecnie 8 mld euro rocznie.

„Niemcy i Francja mogą odciąć rosyjski gaz bez znaczącej szkody dla ich gospodarek”

Niemcy nie potrzebują już rosyjskiego gazu. Chcą tego tylko dlatego, że jest taniej, mówi międzynarodowy felietonista kanadyjskiego dziennika…

Zobacz więcej

Nowe ograniczenia zabraniają również wszystkim rosyjskim i białoruskim przewoźnikom drogowym transportu drogowego towarów na terenie UE, w tym w tranzycie. Zwolnienia są jednak przyznawane na szereg produktów, takich jak produkty farmaceutyczne, produkty lecznicze, rolno-spożywcze, w tym pszenica, oraz na humanitarny transport drogowy.

UE wprowadziła nowe zakazy eksportu. Obejmują one paliwo lotnicze i inne produkty, takie jak komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, wysokiej klasy elektronika, oprogramowanie, maszyny i sprzęt transportowy. Nowe zakazy importu obejmują produkty takie jak drewno, cement, nawozy, owoce morza i alkohol.

Sankcje obejmują ogólny unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich, wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego dla rosyjskich władz publicznych, zakaz sprzedaży Rosji banknotów i papierów wartościowych nominowanych we wszystkich walutach państw członkowskich UE oraz Białoruś lub jakakolwiek osoba fizyczna lub prawna, podmiot lub organ w Rosji i na Białorusi.

Całkowity zakaz transakcji został nałożony na cztery duże rosyjskie banki, które posiadają 23%. udział w rynku rosyjskiego sektora bankowego.

Czy Niemcy zgodzą się na odcięcie UE od rosyjskiego gazu?

Potencjalne sektory do objęcia szóstym pakietem to m.in. ropa i gaz, ale w tej kwestii „dwudziestka siódemka” UE jest nadal bardzo podzielona, ​​a Niemcy postrzegane są jako główny „hamulec” takiego rozwiązania .

Zobacz też: Umieść inflację. Biden mówi, kto jest odpowiedzialny za podwyżkę cenAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne

Źródło:

#kary


#Rosja


#gaz


#Ukraina


#wojna


#Unia Europejska

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button