Aktualności

Są dwa zadania: dlaczego Rosja może użyć broni chemicznej na Ukrainie

Jednocześnie służby wywiadowcze USA i Wielkiej Brytanii ostrzegały, że rosyjscy okupanci mogą użyć na Ukrainie broni chemicznej lub stworzyć operację pod fałszywą flagą, aby oskarżyć o to Ukrainę.

Czytać Zerwać z Putinem: Łukaszenko jest żartownisiem w pokonywaniu Rosji

Plan Rosji się nie powiódł

Rosja może zrobić taki krok, bo plan zajęcia Ukrainy i zdobycia Kijowa w trzy dni kompletnie się nie powiódł.

Po udanej operacji pod Ypres 31 maja 1915 r. na froncie wschodnim wojska niemieckie zaatakowały pozycje rosyjskie w pobliżu Bolimowa. Uwolnione 264 tony mieszaniny fosgen-chlor zabiły 6000 żołnierzy.

W sumie od kwietnia 1915 do listopada 1918 miało miejsce ponad 50 niemieckich ataków balonami gazowymi. W tym samym okresie przeprowadzono 150 brytyjskich i 20 francuskich startów gazowych przeciwko oddziałom niemieckim. Od tego momentu rozpoczęło się odliczanie do masowego użycia broni chemicznej przez walczące państwa.

Chlor, fosgen, gaz musztardowy – to substancje trujące z I wojny światowej. Trucizny fosforoorganiczne nazywane są bronią chemiczną II wojny światowej. Dopuszczenie do arsenału broni trucizn fosforoorganicznych o działaniu neuroparalitycznym oznaczało apogeum w rozwoju broni chemicznej.

Istotnych Haniebna śmierć „Moskwy”: jedna wersja Kremla jest gorsza od drugiej

Toksyny neuroparalityczne

Historia powstania i stosowania trucizn neuroparalitycznych sięga 23 grudnia 1936 roku, kiedy to dr Gerhard Schroeder po raz pierwszy otrzymał stado. W 1938 wynaleziono kolejny potężny środek fosforoorganiczny – sarin.

Koniec zimnej wojny doprowadził do przyjęcia w 1993 roku Międzynarodowej Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej, która weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Podpisało ją 197 państw, a jedynie KRLD, Izrael, Egipt i Sudan Południowy nie ratyfikowały dokumentu. Jednak nadal są związani jej normami, zgodnie z prawem międzynarodowym.

Państwa sygnatariusze tej konwencji zobowiązały się do rezygnacji z produkcji, przechowywania i użycia broni chemicznej. Powinni również informować OPCW o swoich zapasach substancji toksycznych, ich naturze i miejscu, w którym mogą być produkowane. Kilka miesięcy temu Rosja ogłosiła zakończenie niszczenia prawie 40 000 ton amunicji chemicznej, największego na świecie arsenału chemicznego.

Eksperci z Laboratorium Naukowych i Technologicznych Podstaw Bezpieczeństwa w Salisbury (Wielka Brytania) uważają, że aerozol składał się z dwóch leków przeciwbólowych – karfentanilu i remifentanylu. Według oficjalnego oświadczenia FSB w Dubrowce zastosowano „specjalną recepturę na bazie pochodnych fentanylu”. Oficjalnie główną przyczyną śmierci dużej liczby zakładników jest „zaostrzenie chorób przewlekłych”.

  • 4 kwietnia 2017 r. w syryjskim mieście Khan Sheikhun siły powietrzne rządu syryjskiego przeprowadziły nalot na obszary mieszkalne, używając amunicji zawierającej substancje toksyczne. Atak chemiczny zabił ponad 70 osób, w tym 27 dzieci. Autopsje wykazały, że syryjskie siły rządowe użyły do ​​ataku gazu sarin.

W odpowiedzi na atak chemiczny prezydent USA Donald Trump zezwolił na uderzenie rakietą w syryjską wojskową bazę lotniczą Shairat. W nocy 7 kwietnia amerykańskie niszczyciele „Porter” i „Ross” wystrzeliły 59 pocisków Tomahawk na lotnisko wojsk rządu syryjskiego. Pentagon poinformował, że bada możliwy udział Rosji w ataku chemicznym i stwierdził, że Rosja przynajmniej wcześniej wiedziała o przygotowaniu strajku chemicznego.

Francuskie Ministerstwo Obrony opublikowało raport na temat rozwoju broni chemicznej w Syrii. Z raportu wynika, że ​​7 kwietnia 2018 r. w syryjskim mieście Duma miał miejsce atak chemiczny. Jest wysoce prawdopodobne, że za atakiem chemicznym w Dumie stoi syryjski reżim Assada – czytamy w dokumencie.

Rosja niewątpliwie udzielała aktywnego wsparcia militarnego podczas operacji przejęcia kontroli nad Wschodnią Gutą. Zapewniła także reżimowi syryjskiemu stałą polityczną przykrywkę dla użycia broni chemicznej, zarówno w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jak i w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej,
– czytamy w końcowej części raportu.

Z kolei Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) stwierdziła, że ​​ma „dobre powody”, by sądzić, że podczas ataku chemicznego w syryjskim mieście Duma użyto chloru. W trakcie śledztwa misja OPCW odwiedziła miasto Duma, przeanalizowała próbki pobrane z miejsca zdarzenia, a także ofiary, przesłuchała świadków oraz przeprowadziła badania toksykologiczne i balistyczne.

„Tym toksycznym związkiem chemicznym jest prawdopodobnie chlor cząsteczkowy” – czytamy w dokumencie.

Warto zauważyć, że rosyjscy eksperci nie znaleźli śladów użycia broni chemicznej w syryjskim mieście Duma. O tym powiedział szef rosyjskiego Centrum Pojednania Stron w Syrii generał dywizji Jurij Jewtuszenko.

„Wyniki kontroli wykazały brak jakichkolwiek śladów używania substancji toksycznych” – powiedział Jewtuszenko.

Udokumentowano przekazanie 900 tys. z tej kwoty. Właścicielem Balec Ventures jest obywatel Rosji Issa il-Zeidi. W 2014 roku został wpisany na listę sankcyjną Departamentu Skarbu USA w związku z działalnością Centrum Badawczego, które zajmowało się rozwojem gazu paraliżującego.

Prawdopodobnie operacje te były bezpośrednio związane z śledztwem Siergieja Magnickiego, który został zabity przez rosyjskie służby specjalne.

Z kolei Wielka Brytania powiedziała, że ​​ma dowody na to, że Rosja potajemnie opracowała i przechowywała środek nerwowy Novachok przez ostatnią dekadę. O tym powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson w wywiadzie dla BBC.

Mamy dowody na to, że w ciągu ostatnich 10 lat Rosja nie tylko rozwijała środki neuroparalityczne w celu popełniania morderstw, ale także tworzyła i gromadziła „nowicjusza”.
Powiedział minister.

Tym samym w warunkach ukraińskich armia rosyjska może używać broni chemicznej, opierając się na dwóch zadaniach – przełomie w długofalowej silnej obronie Sił Zbrojnych oraz terrorze ludności cywilnej.

Przypomnę, że 11 kwietnia ukraińskie środki masowego przekazu donosiły, że przeciwko obrońcom i ludności cywilnej Mariupol użyto bojowej trucizny.

Siły Zbrojne Ukrainy odpierają wroga! Jesteśmy pod niezawodną ochroną naszego wojska. Zachowaj spokój i uwierz w siły zbrojne!

A co najważniejsze – wierzymy w nasze zwycięstwo!

Interesujące jest również to, że Rosja przeprowadziła potężne ataki rakietowe na Lwów: obejrzyj wideo

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button