Aktualności

tradycje narodu ukraińskiego, co można, a czego nie można zrobić – Ukraina – tsn.ua.

Czysty (Wielki lub Wielki) Czwartek to jeden z najważniejszych dni ostatniego tygodnia przed Wielkanocą. Tradycyjnie obchodzony jest na trzy dni przed Zmartwychwstaniem Chrystusa. W 2022 r. data przypada na 21 kwietnia. TSN.ua mówi, co można zrobić w Wielki Czwartek, jakie są zakazy i tradycje tego dnia.

Historia święta, jego znaczenie

W czwartek Jezus Chrystus został aresztowany przez arcykapłanów i osadzony w więzieniu. Również w tym dniu Syn Boży ustanowił Sakrament Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Dlatego w świątyniach, począwszy od Wielkiego Czwartku, w kazaniu wspominane są wszystkie ziemskie cierpienia Chrystusa przed ukrzyżowaniem na Kalwarii. Kapłani czytają dwanaście Ewangelii Męki Pańskiej, ponieważ opowiadają o wszystkim, czego doświadczył Jezus przed egzekucją. Dla każdego wierzącego Wielki Czwartek to szczególny dzień, kiedy trzeba zostawić swoje grzechy w przeszłości, pozbyć się zmartwień, aby z czystą duszą świętować Wielkanoc.

Co robić w Wielki Czwartek

Nasi przodkowie mieli tradycję zanurzania się w dowolnym zbiorniku wodnym w Wielki Czwartek rano. Dlatego dzień nazwano „czystym”. Uważa się, że w tym dniu woda ma szczególne właściwości lecznicze, pomaga oczyścić ciało, ducha i wyleczyć człowieka z choroby. Dziś trudno o oczko wodne w warunkach miejskich, więc ceremonię można zastąpić porannym prysznicem.

Również w Wielki Czwartek tradycyjnie przygotowują swój dom na jasne Święta Wielkanocne. Pamiętaj, aby zrobić ogólne sprzątanie, posprzątać dom, zrobić pranie i inne prace domowe. Istnieje nawet stare przekonanie, że kto nie posprząta swojego domu w Wielki Czwartek, cały rok spędzi na kłótniach z bliskimi.

Czego nie robić i dlaczego

Wielki Czwartek: Czego nie robić / pixabay.com

  • Ponieważ w Wielki Czwartek trzeba posprzątać dom, nie wolno śmiecić i rozrzucać rzeczy, aby nie powodować kłótni.
  • Nie możesz być leniwy przy pracach domowych.
  • Nie żałuj wyrzuconych rzeczy.
  • W Wielki Czwartek nie zostały brudne naczynia i nieprana pościel.
  • Brudna woda po sprzątaniu nie wylewa się z domu, ponieważ ujemna energia z tego brudu wpłynie niekorzystnie na życie rodziny. Zwykle wylewa się go na drogę lub na kamienie, na których nic nie rośnie.
  • Nie wolno pożyczać pieniędzy, wyjmować rzeczy z domu.
  • Nie obrażaj się ani nie przeklinaj innych.
  • Wielki Post nadal trwa, a jego ostatni tydzień uważany jest za najcięższy, dlatego zabrania się spożywania mięsa, ryb, nabiału.

Po sprzątaniu domu gospodynie zaczynają przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych, piec ciasta wielkanocne, malować pisanki i pisanki. Ale jedzenie ich do niedzieli rano jest zabronione.

Znaki w Wielki Czwartek

  • Jeśli w Wielki Czwartek pogoda będzie dobra i słoneczna, to koniec wiosny będzie ciepły. Jeśli pada deszcz – deszczowa pogoda potrwa do lata.
  • Jeśli tego dnia odbierzesz pieniądze z ziemi, nie przyniesie to szczęścia właścicielowi.

Modlitwa o szczęście i pomyślność

Podczas obrzędu ablucji należy odmówić następującą modlitwę:

Jak spowiedzi oczyszczają, jak woda zmywa brud, tak w czwartek bądź czysty. , z próżnych sporów W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button