sport

Finał Pucharu Stanleya 2022 – Czego nauczyliśmy się w grze 5, gdy Tampa Bay Lightning rozszerza serię do gry 6

Puchar Stanleya był w budynku. Fani brzęczali. Colorado Avalanche były na krawędzi trzeciego mistrzostwa.

Potem rozpoczęła się gra, a Tampa Bay Lightning wykazali się odpornością, która doprowadziła ich do pucharów jeden po drugim, a także do szóstego meczu w ich dążeniu do trzech torfów. Ich 3-2 wygrana zaszokowało niektórych prognostyków, aw tym sezonie mamy jeszcze co najmniej jeden mecz hokejowy.

Gdy serial wraca do Tampy na kolejny konkurs (8 ET niedziela, ABC i ESPN+), oto nasze największe dania na wynos, zwracając uwagę na to, co to wszystko oznacza dla reszty serii.

Od agonii do ironii

Błyskawica się skończyła Gra 4 w najniższym punkcie play-offów. Nazem Kadri strzelił w dogrywce, aby dać Avalanche zwycięstwo 3-2 i prowadzenie 3-1 w serii. Trener Jon Cooper zauważył na swojej konferencji prasowej, że Avalanche uciekł ze zbyt wielu mężczyzn na karze lodu w grze.

„Moje serce pęka dla graczy. Ponieważ prawdopodobnie nadal powinniśmy grać” – powiedział.

Lightning zagrają ponownie w Tampie w niedzielę wieczorem w meczu 6, ich nadzieje na trzy torfy wciąż są żywe, częściowo dlatego, że Kolorado straciło dwie cenne minuty pod koniec trzeciej tercji, przegrywając z bramką, ponieważ – zgadliście – wezwano ich do zbyt wielu ludzi na lodzie.

Nie możesz tego zmyślić.

To pozostawiło Avalanche z zaledwie 43 sekundami przed końcem, aby spróbować zremisować mecz, czego nie zrobili. Puchar Stanleya pozostał w jego przypadku.

Być może urzędnicy zwrócili szczególną uwagę po tym, jak zostali umieszczeni na zawiadomienie Coopera. — Grzegorz Wyszyński

Utracona i zdobyta szansa

Kolorado nie zdobył Pucharu Stanleya na własnym lodzie. Tampa Bay zyskało kolejną szansę na grę na swoich.

Noc była niesamowicie podobna do Game 4. The Lightning przejął wczesne prowadzenie z Jan Ruttapierwszy gol po sezonie, a Avs odpowiedzieli z Walerij Niczuszkin strajk w drugim.

Tampa Bay ponownie objęła prowadzenie z Nikita Kucherovznacznik power-play – po dwóch poprzednich nieudanych próbach przewagi człowieka – wtedy Cale Makar wyrównał korektor w trzecim.

Potem zaczęło się prawdziwe tam i z powrotem. Po fizycznym drugim okresie, trzecia ustąpiła miejsca większej szybkości i umiejętności.

Ondrej PalatPozytywny wynik był świetnym przykładem tego, jak lód się przesunął. Dotarł do sieci i rzucił wyzwanie Darcy Kuemper z bliska. 3-2 Błyskawica. Lawina zdominowała kilka następnych zmian w strefie ofensywnej, próbując wrócić po raz ostatni.

Trener Jared Bednar powiedział przed piątym meczem, że Colorado miałoby pilną potrzebę dorównania temu, co przyniosło Tampa Bay. Problem polegał na tym, że Lawina nieco za późno zwiększyła swoją intensywność.

Tampa Bay ma trudny budynek, w którym można wygrać w najlepszych czasach. Teraz, gdy Błyskawica ma więcej życia, co zrobi Kolorado, aby je zamknąć? Tylko dlatego, że Avalanche mają dwa szanse na zamknięcie Tampa Bay, nie oznacza to, że chcą przedłużyć to doświadczenie dłużej niż to konieczne.

A Kuempera? Oddał swój najlepszy występ post-sezonowy w grze 4. To jest to, czego będzie potrzebowało Colorado, aby dorównać upałom Andriej Wasilewski dzierży teraz. — Kristen Shilton

Dobry początek, świetna Błyskawica

Lightning określił pierwsze 10 minut gry 5 jako absolutnie kluczowe i słusznie. W meczach 1 i 2 w Denver stracili wiele bramek po pierwszej połowie okresu otwarcia.

„Kolorado, mają świetny tłum” – powiedział Cooper przed meczem. „Energia w budynku jest niesamowita. Żywią się tymi pierwszymi pięcioma, dziesięcioma minutami i naprawdę musisz być zaangażowany w swoją grę. Ponieważ wtedy zaczynają nabierać rozpędu i niestety strzelili bramki na początku tych meczów. na piętach sprawiło, że trochę pogoniliśmy za grą. Dla mnie to kluczowa część dzisiejszego wieczoru, upewnienie się, że to my próbujemy pchać się tutaj, a nie oni przeciwko nam.

Dobrą wiadomością dla Błyskawicy było to, że w przeciwieństwie do pierwszych dwóch meczów w Denver, nie stracili wielu bramek w połowie okresu otwarcia.

Zła wiadomość była taka, że ​​spędzili 40% tych minut na rozgrywce o władzę i nie mieli nic do pokazania, oddając tylko dwa strzały na bramkę.

Najlepsza wiadomość: Skończyło się na strzeleniu pierwszego gola 15:21 w pierwszej tercji, kiedy Jan Rutta pokonał Darcy’ego Kuempera bezbłędnie.

Punktacja jako pierwsza pozwoliła Lightningowi dostać się do ich gry i zwróciła uwagę Avalanche, że Game 5 nie będzie miał pochylonego lodu z pierwszych dwóch gier w Denver. — Wyszyński

bawić się

0:38

Jan Rutta strzelił swojego pierwszego gola w play-offach, przemykając krążek Darcy’ego Kuempera, aby postawić Bolts na 1-0.

Korekty do przodu

Colorado objęło prowadzenie 2-0 nad Tampa Bay w tej serii, maksymalizując swoje umiejętności i szybkość.

Gra 5 była dobrym przykładem tego, jak od tamtego czasu wszystko się zmieniło.

Błyskawica nie tylko blokuje strzały przed siatką i zabiera linie strzeleckie, ale jest znacznie bardziej zwartą drużyną w strefie neutralnej. Im mocniej sprawdzono Tampa Bay, tym mniej odpowiedzi wydawało się mieć Colorado w pierwszych dwóch okresach. Nawet wybuchy Avalanche wydawały się być dotknięte nieubłaganą presją.

Więc co z tym zrobi Colorado? Trzeci okres gry 5 może zawierać pewne odpowiedzi.

Przewagą Avalanche jest szybkość i brak wahania w poruszaniu krążkiem po lodzie. Tampa Bay deptała po piętach podczas szybkich zmian Avalanche w ostatnich 20 minutach.

W piątek nie był to jedyny raz, kiedy Kolorado wyglądał niebezpiecznie, ale trzeci okres był zdecydowanie najlepszy, ponieważ pokazał szybkość, z jaką Tampa Bay była kwestionowana przez większość w tej serii.

Jeśli Avalanche potrzebuje mapy drogowej, jak grać w Game 6, powinni zapoznać się z filmem z trzeciej części. Odpowiedzi tam są. — Shilton

Wreszcie gra o władzę uderza

Walka Błyskawicy o grę o władzę była jednym z najważniejszych aspektów serii.

„Myślę, że chcielibyśmy zdobyć punkty w grze o władzę, chcielibyśmy być bardziej produktywni”, skrzydłowy Alex Killorn powiedział.

Weszli do gry 5, grając 1 na 14 z przewagą mężczyzn. Po pierwszym okresie było 1 na 16.

Potem uderzył w najbardziej dogodnym momencie.

Killorn i Kolorado JT Compher byli w ławkach kar za trzymanie, gdy sędzia gwizdnął Makara na karę za potknięcie. To dało grze Lightning to, czego potrzebowała: przewagę 4 na 3. W tym czasie i tej przestrzeni grupa uspokoiła się, a bramka Kucherova dała Tampa Bay prowadzenie 2:1.

Warto było czekać. — Wyszyński

Nic na Nichushkin

Jeśli Makar był oczekiwaną gwiazdą Kolorado w finale Pucharu, to Nichushkin był niespodziewanym wykonawcą Avalanche.

Wygląda na to, że z każdym meczem jest coraz lepszy, aw piątek znów się wyróżniał.

Nichushkin nie tylko strzelił pierwszego gola Kolorado, by zremisować mecz 1:1 w drugiej tercji, ale także użył swojego wielkiego ciała, by odepchnąć Błyskawicę z krążków i spróbować dorównać fizyczności Tampa Bay w środkowej klatce. Cztery gole Nichushkina prowadzą również wszystkich łyżwiarzy w finale pucharu.

Nichushkin jest wytrwałym graczem wstępnym i nadal podnosi poziom swojej gry w tej dziedzinie. Kradł krążki z powrotem w strefie ofensywy, aby utrzymać linię i utrzymać grę przy życiu, podczas gdy zbyt wielu jego kolegów z drużyny oddało krążki w strefie neutralnej.

To był również Nichushkin, który stworzył szansę na atak 2 na 1 pod koniec drugiego okresu. Był wszędzie dla Lawiny.

Trudno powiedzieć, co właściwie zmieniło się tak pozytywnie dla Nichushkina w tym finale pucharu. Ale jasne jest, że obudził się śpiący olbrzym. W przypadku braku Andre Burakovsky, a ponieważ Nazem Kadriz nadal wyraźnie nie jest w 100%, wkład Nichushkina był jeszcze bardziej zauważalny. Czy może nadal być tym czynnikiem różnicującym, gdy seria przenosi się z powrotem do Tampy? Momentum jest teraz po stronie Błyskawicy. The Avalanche będzie szukać wielkich występów od konsekwentnych wykonawców, takich jak Nichushkin. — Shilton

Ondrej Palat, vel pan. Sprzęgło

bawić się

1:06

Wcześniej w play-offach zapytał reporter Pat Maroon o wartości Ondrej Palat jako niedoceniany bohater playoffów – gracz, który nie jest gwiazdą, ale osiąga duże sukcesy.

Big Rig zjeżył się na tę sugestię. „Kto mówi, że nie jest gwiazdą? Ty? Myślimy, że jest gwiazdą”.

W play-offach jest w zasadzie supergwiazda. Bramka Palata w trzeciej tercji 13:38 dała Lightningowi prowadzenie 3-2. Był to jego jedenasty gol w play-offach, większość z nich była dość imponująca. Pierwszy gol w grze 6 przeciwko Maple Leafs. Pusta sieć, która ma zakończyć atak na Florida Panthers. Jego seria bramek w trzech meczach przeciwko New York Rangers, w której strzelił wszystkie trzy w trzeciej tercji – dwa z nich to zwycięskie mecze.

Następnie zapis ratujący sezon dla Błyskawicy w meczu 5 w Denver, aby utrzymać przy życiu trzy torfowe nadzieje.