filmy

Przepraszam, kina, nigdy nie wrócę – Recenzja Geek

Para oglądająca film na bardzo dużym ekranie w salonie
Josh Hendrickson

Ostatnie dwa lata były okropne z wielu powodów. Ale po drodze podjęliśmy krótką próbę eksperymentu: co by było, gdyby zamiast tego kina przestawiły się na transmisję strumieniową? Teraz sprawy powoli wracają do status quo. I wiesz co? Nie ma mowy, żebym kiedykolwiek wrócił do teatru.

Mówię to jako były fan kina i tak, to doświadczenie wciąż mnie nostalgią. Kina przez długi czas były miejscem ucieczki od prawdziwego życia, pójścia na randkę lub po prostu spędzenia kilku godzin. Jako geek na całe życie, era Marvela (przepraszam, DC, ale spróbuj ponownie) była spełnieniem marzeń. Myślałem, że zawsze będę jednym z pierwszych w kolejce, aby zobaczyć najnowsze Star Trek, Gwiezdne Wojnylub Mściciele film. Ale teraz już tego nie chcę. A co najlepsze, ja też nie muszę.

Czas wolny od kin

Lalka Gogru obok automatu do popcornu i butelki po napojach gazowanych
Josh Hendrickson

Od połowy 2020 roku do końca 2021 roku nigdy nie widziałem filmu w kinie. Przez najdłuższy czas były zamknięte, a nawet po ponownym otwarciu wiele filmów, na których mi zależało, całkowicie je pominęło. Czy to było Raya i ostatni smok, Czarna Wdowalub Wonder Woman 1984, nie musiałem chodzić do teatru. Zamiast tego miałem możliwość obejrzenia filmu w zaciszu własnego domu. Ostatni film, który widziałem w kinach to: Jeż Sonic w kwietniu 2020 r., kiedy zaczęła się pandemia.

Streaming filmów z domu sprawił, że oglądaliśmy więcej filmów niż w poprzednich latach. W końcu nie było tak źle zaryzykować film, jeśli nie musieliśmy dopłacać – jak to było w przypadku Dusza, Zmartwychwstania Matrixoraz Wonder Woman 1984. I to też okazało się najlepsze. Czy możesz sobie wyobrazić moje rozczarowanie, gdybym zapłacił za bilety do teatru, aby zobaczyć najnowsze? Matryca film?

Oczywiście przesyłanie strumieniowe z domu powodowało kilka problemów. Chodzenie do kina to przeżycie — wielki ekran, potężny dźwięk, popcorn, a nawet wspólne wiwaty — wszystko to potęguje zabawę. Moment, w którym Kapitan Ameryka wezwał Mjölnira (chyba spoilery?) wyróżnia się nie tylko niesamowitym momentem, ale także ogłuszającymi okrzykami triumfu publiczności.

Jeden z ostatnich filmów, jakie widziałem przed rozpoczęciem blokady, nie był nawet nowym filmem. Mój lokalny teatr postanowił zrobić specjalny pokaz Ruchomy zamek Hauru. Chociaż wiem, że większość się ze mną nie zgodzi, Ruchomy zamek Hauru jest moim zdaniem najlepszym filmem Studia Ghibli. Muzyka jest wspaniała, historia przejmująca, a postacie są perfekcyjne. Ale nikt, kogo znam, nie czuje tego samego w stosunku do filmu, więc oglądanie go z podobnie myślącymi nieznajomymi w kinie było wyjątkowym przeżyciem.

Ale było to też trochę straszne, ponieważ osoba obok mnie nie przestawała głośno nucić wszystkich piosenek. Staraj się, jak mogę cieszyć się widzeniem Ruchomy zamek Hauru w nowy sposób rozpraszające buczenie umniejszało inne przyjemne doświadczenie. I to jest jeden z największych problemów z kinami (poza ceną).

Filmy są teraz do bani

Ludzie rozmawiają przez telefon w kinie
Mr.Muzyka/Shutterstock.com

Trudno mi pojąć, jak kiedyś z sentymentem patrzyłem na kino. Streaming nie wchodził w grę, gdy Spider-Man: Bez drogi do domu trafiły do ​​kin w grudniu 2021 roku. Po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku wybraliśmy się do teatru. Po ponad rocznej nieobecności pomyśleliśmy, że to idealny czas, aby zobaczyć, czego nam brakowało.

Nowa Człowiek Pająk film powinien być również idealną opcją „powrotu do kin”. Podobnie jak Avengers: Koniec gry, film zawiera mnóstwo momentów, które mają zachęcić publiczność do wspólnego wiwatowania. Ale… tak się nie stało.

Zamiast tego przez cały film ludzie głośno rozmawiali o wszystkim poza filmem. Inni używali smartfonów z maksymalnie podniesioną jasnością. Dzieci, prawdopodobnie po raz pierwszy w teatrze, chodziły bez przeszkód ze strony rodziców, zasłaniając czasami ekran nawet przy siedzeniach stadionowych. Niemal przez cały czas płakało dziecko. Inna rodzina nie mniej niż trzy razy zdecydowała, że ​​potrzebuje więcej przekąsek i wszyscy wyszli jako grupa, przechodząc przez mój rząd.

To było okropne i wcale nie podobało mi się to doświadczenie. Co gorsza, dużo zapłaciłem za bilety, do tego drogi popcorn i napoje gazowane. Noc kosztowała mnie ponad 50 dolarów, tylko po to, by zasmucić mnie i moją rodzinę. Jasne, że zdarzyły się „momenty wiwatowania publiczności” i podobały mi się – ale ciągle walczyłem o to, by usłyszeć, zobaczyć i zignorować ludzi wokół mnie. Nawet te „chwile radości” zostały wyciszone w porównaniu z tym, czym powinny być.

I to nie pierwszy raz, kiedy to się stało. Chodzenie do kina, szczególnie popularnego, to strzelanka do kości. Może będziesz miał świetną publiczność, która po prostu chce obejrzeć film. A może znajdziesz się obok palanta, który faktycznie odbiera telefon. Albo teatr może być zły, kiedy poszedłem zobaczyć pierwszy Cudowna kobieta, okropne oświetlenie teatru zepsuło wrażenia i rozmyło ekran przez ponad połowę filmu.

Kiedy o tym pomyśleliśmy, zdaliśmy sobie sprawę, że od dawna nie byliśmy zadowoleni z doświadczenia teatralnego. Próbowaliśmy różnych teatrów, sądząc, że winna jest konkretna lokalizacja – ale problemem jesteśmy my. Moja rodzina po prostu nie cieszy się już doświadczeniem „zbiorowego nieznajomego”. Chcemy dużego ekranu, fantastycznego dźwięku, popcornu i sody. Ale bez innych ludzi i wysokich cen. Dobra wiadomość jest taka, że ​​już to rozwiązaliśmy.

Zbuduj własne kino

Gigantyczny 120-calowy ekran wyświetlający „Finding Neo”
Josh Hendrickson

Więc zła wiadomość jest taka, że ​​nie chcę już chodzić do kin. Dobrą wiadomością jest to, że w ciągu ostatnich kilku lat powoli budowałem kino domowe godne doświadczenia, które uwielbiałem. Kiedyś myślałem, że marzenie o „kinie domowym” jest dla mnie z różnych powodów poza zasięgiem. Nie jestem bogatym człowiekiem, więc nie będę miał niestandardowego teatru z siedzeniami w stylu stadionu, gotowym na przyjęcie dalszej rodziny i przyjaciół.

A ja mieszkam w domu w stylu rancza, z przyzwoicie wysokimi sufitami, ale nie tak wysokimi, żebym mógł powiesić projektor. Problemem są też duże okna w moim domu, ponieważ jasne światło jest wrogiem projektorów. Mam skończoną piwnicę, w której okna nie stanowią problemu, ale ma jeszcze niższe sufity i gigantyczny kanał biegnący przez środek, co sprawia, że ​​cała ta sekcja ledwo mi oczyści głowę.

Ale nawet jeśli nie masz miejsca na tradycyjny projektor, nadal możesz wykonać jedną pracę; może to po prostu wiązać się z większymi wydatkami. Projektory ultrakrótkiego rzutu są idealne do mniejszych domów, takich jak mój, ponieważ mogą mieszkać zaledwie kilka centymetrów od ściany i nadal wyświetlać ekran o przekątnej 100 cali lub więcej. Ale jest projektor do Twojego domu, niezależnie od wielkości i kształtu.

Kup odpowiedni projektor, a możesz nawet nie potrzebować systemu dźwiękowego. Coraz częściej pojawia się w dzisiejszych czasach stosunkowo przyzwoity dźwięk, ale jeśli naprawdę chcesz wrażenia kinowego, będziesz musiał wybrać coś lepszego. Jeśli nie masz dużo miejsca, możesz wypróbować soundbar. System surround 7.1 lub lepszy pomoże Ci jednak uzyskać pełne „doświadczenie filmowe”.

Postanowiłem budować mój system surround 7.1 po jednym kawałku. Zacząłem od amplitunera i głośników podłogowych, a następnie dodałem kolejny głośnik do systemu, gdy tylko pozwalał na to mój budżet. W końcu zbudowałem system, który huczy w domu podczas Park Jurajski i sprawia, że ​​każda gra jest bardziej realistyczna. Moim jedynym zarzutem wobec odbiorników Sony jest naleganie firmy na wstępnie nazwane wejścia.

Dwa arkady obok mini lodówki
Josh Hendrickson

Oczywiście możesz na tym poprzestać i spełnić minimalne wymagania „kina domowego”. Ale byś stracił. Każdy film wymaga popcornu; na szczęście nie jest to trudne do zrobienia w domu. Ale pomiń mikrofalówki. Zamiast tego możesz zdecydować się na mały popper powietrza lub kompletny „teatralny wygląd” z większym ekspresem do popcornu.

Tak jak w filmach

Ekspres do popcornu w stylu teatralnym West Bend

Jeśli chcesz na maksa tradycyjnego popcornu, to jest to maszyna do zdobycia. Zrzucisz jądra i masło, a następnie zobaczysz, jak wskakują do pojemnika poniżej. Otwórz drzwi i zgarnij trochę, gdy będzie gotowe.

Oczywiście jedną z najlepszych części dorastania teatrów były automaty do gier. Jeśli mieliśmy szczęście, mogliśmy pojawić się wcześnie lub zostać późno i zrzucić kilka ćwiartek. Ale teraz możesz zabrać ze sobą własną maszynę do domu, czy tak jest Terminator 2a maszyna do pinballulub klasyczny wojownik.

Hadoken!

Arcade1Up Capcom Legacy Edition

Jedną z najlepszych rzeczy w tej konkretnej maszynie Arcade1Up jest to, że zawiera 12 gier zamiast zwykłych 2 lub 3. Jeśli kochasz wojowników, zwłaszcza „Street Fighter”, to jest ta, którą możesz zdobyć.


Od tego momentu wystarczy dodać wszelkie elementy, których potrzebujesz, aby ukończyć konfigurację. To może być mała lodówka trzymać przekąski i napoje w pogotowiu lub zawyżona replika najbardziej uroczej postaci w Gwiezdne Wojny od BB-8. Niebo jest granicą (a może Twój budżet jest). Ale najlepsze jest to, że tylko osoby, które zaprosisz, mogą przyjść.

I chociaż prawdopodobnie wydasz więcej pieniędzy na konfigurację niż na bilety do kina i zawyżony popcorn w ciągu roku, możesz korzystać z kina codziennie (nawet do grania!), a nie tylko przy specjalnych okazjach. Możesz nawet obejrzeć baseball lub odcinek Holey Moley. Nie powiemy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button