sport

Ashley Sanchez wkracza do akcji, gdy USWNT uczy się wygrywać bez Catariny Macario

Catarina Macario miał być centralnym punktem zmiany pokoleniowej w Stanach Zjednoczonych. Ten plan jednak musiał zostać wstrzymany po tym, jak 22-latka zerwała ACL w maju w ostatnim meczu sezonu Lyonu.

W sobotę, przed kwalifikacjami do Mistrzostw Świata w przyszłym miesiącu, Amerykanie po raz pierwszy spojrzeli na życie bez Macario – i zapowiedź tego, jak większość kwalifikacji będzie wyglądać z przeciwnikami z niższej rangi.

Amerykanie przeszli bezbramkową pierwszą połowę przeciwko Kolumbii w Dick’s Sporting Goods Park w Commerce City w stanie Kolorado, zanim strzelili trzy gole w znacznie lepszym drugim 45 minut, aby wygrać 3:0.

– ESPN+: Czat USWNT i nie tylko w ESPN FC Daily (tylko USA)

Napastnik Washington Spirit Ashley Hatch wystartował w roli nr 9 w sobotę przed Alex Morgan, która prowadzi Krajową Ligę Piłki Nożnej Kobiet z 11 golami w 10 meczach sezonu zasadniczego (17 goli w 17 meczach we wszystkich rozgrywkach). Hatch jest doświadczonym kłusownikiem, który w zeszłym sezonie wygrał Złoty But NWSL i jest najbardziej tradycyjną opcją środkowego napastnika w USA. Swój pierwszy start w 2022 roku wystartowała w sobotę i wydawało się, że brakuje jej znajomości ze skrzydłowymi Zofia Smith oraz Mallory Pugh gdy Stany Zjednoczone walczyły przez pierwszą połowę. Ruch z pierwszej trójki był zbyt stagnacyjny, a egzekucja w ostatniej trzeciej często bywała niechlujna.

Kolumbia ustawiła się w niskim bloku defensywnym, podobnie jak Stany Zjednoczone spodziewają się zobaczyć od niektórych przeciwników w eliminacjach do Mistrzostw Świata, które rozpoczynają się 4 lipca. Przewyższeni przeciwnicy grali w ten sposób z Amerykanami od lat, z różnym powodzeniem, chociaż Kolumbia używa zamiatacza za jego plecami cztery są niepodobne do niczego, co USA widziały od dłuższego czasu.

– Nie jest tajemnicą, że byli bardzo skoncentrowani na tym, by nie zdobywać punktów – powiedział trener USA Vlatko Andonovski. „Więc głównym celem dla nas będzie [the] ostatnia trzecia, różne kombinacje, tworzenie przestrzeni i wykorzystywanie możliwości, które tworzymy.”

Morgan – w swoim powrocie do zespołu po dziewięciomiesięcznej przerwie – zastąpiła Hatcha, aby rozpocząć drugą połowę, i tę zmianę, wraz z wprowadzeniem Ashley Sanchez zamiast Lindsey Horanod razu zmienił ton gry dla Amerykanów.

Sanchez dołączył Róża Lavelle stworzyć agresywny system wykorzystujący dwóch ofensywnych środkowych pomocników. Lavelle i Sanchez są wyjątkowymi dryblingami w ciasnych przestrzeniach, a ich ruch, aby znaleźć piłkę, a następnie techniczne mistrzostwo, wyciągnął Kolumbię i zmusił gości do utraty formy. Lavelle rzucił się przy tej okazji, grając parę wspaniałych piłek przelotowych, aby pomóc Smithowi w zdobywaniu bramek w 54. i 60. minucie.

Są to gry, w których Lavelle jest najbardziej potrzebny. Lavelle został wprowadzony do drużyny seniorów na początku 2017 roku w odpowiedzi na odpadnięcie USA w ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich 2016, kiedy to Szwecja siedziała w niskim bloku i odważyła się, by Stany Zjednoczone były kreatywne. Amerykanie nie byli, a ówczesna trenerka Jill Ellis postanowiła znaleźć rozgrywającego, takiego jak Lavelle, który potrafiłby przełamać obronę podczas dryblingu i zagrać zabójczą ostatnią piłkę na ziemi. Lavelle odegrał kluczową rolę w zwycięstwie Stanów Zjednoczonych w Mistrzostwach Świata 2019 i wygrał brązową piłkę na tym turnieju.

Teraz Sanchez prezentuje podobny profil w podobnym miejscu cyklu. Podobnie jak Lavelle, Sanchez jest nieprzewidywalna, próbując odważnych ruchów, od gałki muszkatołowej, gdy jest uwięziona na linii bocznej w 2v1, po asystę kopnięcia skorpiona. Odegrała rolę w przygotowaniu do pierwszego gola w sobotę i została sfaulowana na dryblingu, aby wykonać rzut wolny, który zaowocował trzecim wynikiem w Stanach Zjednoczonych.

„Myślę, że Ashley Sanchez był jednym z głównych powodów, dla których w drugiej połowie staliśmy się bardziej wyrafinowani” – powiedział Andonovski.

„Ponieważ była w stanie wyeliminować graczy podczas dryblingu i była w stanie dobrze nawiązać kontakt z graczami wokół niej. Zadawała również różne pytania obrońcom. Musieli dostosować się przy kilku różnych okazjach, co za każdym razem, gdy próbujesz aby dowiedzieć się, jak się dostosować, przeciwnik jest w stanie wykorzystać tę oś czasu. Myślałem, że w tym byliśmy bardzo dobrzy, wykorzystując okres dostosowania, który miał przeciwnik”.

Razem Sanchez i Lavelle dają Stanom Zjednoczonym bezprecedensowy poziom mistrzostwa i kreatywności w piłce w środku parku. Andonovski będzie tego potrzebował przez cały okres kwalifikacji, kiedy ryzyko wykorzystania tylnej czwórki jest mniejsze. Mogą się przydać zarówno w tandemie, jak i rotacji podczas Mistrzostw Świata 2023 w Australii i Nowej Zelandii.

Podobnie jak w przypadku roli nr 9, odczuwa się nieobecność Macario. Macario, który był jednym z najlepszych graczy w Europie w tym sezonie dla zwycięzcy Ligi Mistrzów Lyonu, tej wiosny ugruntował swoją pozycję jako fałszywa dziewiątka, której wymiana z Lavelle stworzyła płynny, niebezpieczny atak, który może zmylić przeciwników. Andonovski był zdumiony, jak gracze wokół Macario przystosowali się do niej.

Ponieważ Macario czeka w dającej się przewidzieć przyszłości, rola nr 9 jest do wzięcia i jest pustka do wypełnienia działów kreatywności i zdolności do zmiany gry. Przypisywanie takiego znaczenia nieobecności gracza, który ma tylko 17 kapsli, może wydawać się przesadą, ale budowanie wokół Macario w tej chwili i na Mistrzostwa Świata 2023 jest dokładnie tym, na co Stany Zjednoczone spędziły ostatnie dziewięć miesięcy.

Teraz Morgan i Hatch muszą wypełnić tę rolę nr 9. Hatch nie ma jeszcze nic do powiedzenia – a Andonovski pochwaliła jej post-mecz, gdy została o to poproszona – ale Morgan przypomniał światu (i Andonovski) w sobotę, dlaczego była dominującym napastnikiem amerykańskiej drużyny w ostatniej dekadzie, strzelając 115 goli i wygrywając parę. Pucharów Świata ponad 190 kaps.

Morgan rozwijała swoją grę przez lata, aby była bardziej wielowymiarowa, niż zwykle przypisuje jej się, ale wciąż jest bardzo innym graczem od Macario, a to oznacza, że ​​podejście, które zostało opracowane tej wiosny, będzie wymagało pewnej zmiany narzędzi na kluczowym etapie.

Sanchez również będzie częścią tego procesu. Ona również jest stosunkowo niedoświadczona na arenie międzynarodowej, ale to właśnie tam znajdują się teraz Stany Zjednoczone, w przededniu kwalifikacji do Mistrzostw Świata: powrót do Morgana i Megan Rapinoektóra również sprawiła, że ​​wróciła do drużyny i asystowała przy trzeciej bramce, a także do nowych graczy, takich jak Sanchez i Taylor Kornieckktóra zdobyła ten ostatni wynik w swoim pierwszym występie w reprezentacji.

To, czy Andonovski będzie miał odpowiednią mieszankę weteranów i młodzieży, zadecyduje podczas kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Meksyku. Niewielkie niebezpieczeństwo przegapienia turnieju, biorąc pod uwagę cztery miejsca do zdobycia, ale ponieważ tylko zwycięzca mistrzostw CONCACAF W automatycznie kwalifikuje się do igrzysk olimpijskich w 2024 r., podjęcie tych decyzji teraz jest koniecznością.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button