filmy

Jak giganotozaur stał się jokerem franczyzy

  IndieWire The Craft Top of the Line

IndieWire The Craft Top of the Line

Jurassic World: Dominium” umieszcza więcej animatronicznych dinozaurów obok stworzeń CG niż jakikolwiek inny film z serii. To było coś więcej niż nostalgiczny ukłon w stronę nieżyjącego już praktycznego czarodzieja Stana Winstona, który pracował nad pierwszymi trzema filmami „Park Jurajski”. i 65mm przez operatora Johna Schwartzmana). Wyniki są uderzające i bezproblemowe dzięki najnowocześniejszej technologii animatronika i animacja, a także ściślejsza współpraca między efektami stworków, efekty wizualnei SFX.

Zespół stworzeń pracował z 14 różnymi gatunkami i 48 kompilacjami, ale największy nacisk położono na najnowszego baddie, giganotozaura – największego mięsożercę franczyzy i prawdziwego dinozaura, a nie hybrydę złożoną z genów. Według kierownika działu FX, Johna Nolana, reżyser Colin Trevorrow chciał, aby blizny po bitwie spływały po twarzy giganotozaura, przypominając wygląd makijażu Jokera Jacka Nicholsona w „Batmanie” Tima Burtona.

Więcej od IndieWire

„Giga zawsze miała być stworzeniem 3D, a ILM zrobiło to pierwsze” – powiedział Nolan dla IndieWire. Ale później w produkcji Trevorrow chciał mieć na planie praktyczną istotę — taką, która poprawiłaby realizm i nie musiałaby być wymieniana na post.

„Poszliśmy do ILM i przyjrzeliśmy się ich modelowi komputerowemu i wydrukowaliśmy jeden o długości około metra, aby zbadać głowę i szyję” – powiedział Nolan. „A potem opracowaliśmy, jak zbudować znacznie większy, działający z tego samego pliku. VFX może następnie przedłużyć go w poście.

„Głęboko wierzę, że nadaje to coś do rzeczywistego emocjonalnego związku, jaki masz z występem, który oglądasz, ze względu na sposób, w jaki aktorzy mają coś, na co mogą zareagować” – powiedział IndieWire, kierownik ds. VFX produkcji ILM, David Vickers. „I dlatego animatronika gra tak dobrze. To dynamiczna interakcja”.

„Jurassic World: Dominion” — źródło: Universal Pictures i Amblin Entertainment

„Jurassic World: Dominion” — źródło: Universal Pictures i Amblin Entertainment

Universal Pictures i Amblin Entertainment

Zespół Nolana dysponował maszynami sterowanymi komputerowo, które potrafiły wyrzeźbić z pianki polistyrenowej na dużą skalę. Zespół 16 rzeźbiarzy wykonał detal na wierzchu styropianu. „Następnie wykonaliśmy skórkę delikatnym lateksem o grubości 10 centymetrów i wypiekliśmy całą skórę w piekarniku, a następnie umyliśmy ją, aby się nie rozdarła” – powiedział Nolan.

Praktyczna platforma miała 20 metrów długości i ważyła dziewięć ton, a przejście z jednego zestawu do drugiego zajęło sześć godzin, zdejmowanie i ponowne zakładanie w ciągu nocy. Na spotkania produkcyjne stworzono znacznie mniejszą wersję. Zostało to dostarczone do VFX i SFX (nadzorowane przez Paula Corboulda). Zespół Nolana stworzył animatroniczną głowę (wielkości samochodu) i usta, natomiast szyję i ciało wykonał SFX za pomocą hydrauliki.

Wersje praktyczna i komputerowa były bardzo zsynchronizowane, ponieważ model animatroniczny podążał za tymi samymi ruchami, co model animowany (nadzorowany przez Jance Rubinchik z ILM). A ponieważ zespoły praktyczne i CG wyrzeźbione w oprogramowaniu ZBrush, w rzeczywistości miały to samo DNA. „Colin mógłby wtedy użyć efektów wizualnych, aby rozszerzyć animatronikę i idealnie pasowałoby” – dodał Nolan.

„Jurassic World: Dominion” — źródło: Universal Pictures i Amblin Entertainment

„Jurassic World: Dominion” — źródło: Universal Pictures i Amblin Entertainment

Universal Pictures i Amblin Entertainment

Tymczasem dla ILM — który stworzył zaledwie 70 zdjęć CG w „Parku Jurajskim”, w porównaniu do 900 w „Dominion” — Giga reprezentuje największe osiągnięcie franczyzy pod względem wyglądu i wydajności. „Wyzwaniem dla nas było ustalenie, w jaki sposób moglibyśmy powstrzymać ludzi od myślenia, co jest animatroniczne, a co cyfrowe” – powiedział Vickers. „Więc uważaliśmy, gdzie ich używaliśmy i jak my [switched back and forth] również. Nałożyło to na plan ogromną ilość olinowania, które następnie musieliśmy przemalować w postach, ale dało to zwiększone poczucie emocji filmowcom i obsadzie. Chcieliśmy uczciwie służyć stylowi filmowemu Colina”.

Zadaniem zespołu animatorów było znalezienie dla Giga osobowości w sposobie jej poruszania się i zachowania. Dla kierownika Rubinchika oznaczało to zachowanie zwierząt i instynkt. „Jest taki moment, kiedy rozprasza go szarańcza latająca w powietrzu” – powiedział. Analogia do Jokera zainspirowała ruch ociężałości dinozaura, który wykorzystała animatronika.

„Innym powodem, dla którego pomogła nam animatronika, jest to, że ma ograniczenia dotyczące szybkości, co może się poruszać, gdzie może się poruszać i co może zrobić” – dodał Vickers. „I powstrzymuje to pragnienie nadmiernej animacji”.

Animatroniczny Giga pojawia się najbardziej po tym, jak jeep zjeżdża ze wzgórza i ląduje w trzecim akcie. Pierwsze ujęcie, w którym się pojawia, jest cyfrowe, a następnie praktyczna głowa i cyfrowe przedłużenie ciała. To zmienia się w tę i z powrotem, aż do pełnego ujęcia CG, a następnie płynnie przechodzi od cyfrowego do praktycznego.

„Jurassic World: Dominion” — źródło: Universal Pictures i Amblin Entertainment

„Jurassic World: Dominion” — źródło: Universal Pictures i Amblin Entertainment

Universal Pictures i Amblin Entertainment

Nieuchronnie jednak dochodzi do kulminacyjnej bitwy między Gigą a ukochanym T-Rexem z serii (wszystkie CG), który został przywrócony do dawnej świetności po tym, jak ILM odkrył oryginalny model z „Parku Jurajskiego” i nie tylko go dopasował, ale także ulepszył . „Nazywaliśmy to archeologią cyfrową i badaliśmy subtelne różnice w kształcie głowy, linii brwi, grzbietach nosa i kształtach ciała” – powiedział Vickers. „Odkładamy je z powrotem, więc teraz mamy nasz najnowszy T-Rex o wysokiej rozdzielczości ze wszystkimi szczegółami, które musimy dopasować do kształtu modelu Stana Winsona. To samo zrobiliśmy z teksturami i dopasowaliśmy je z powrotem, łącznie z ciemnym oczodołem, który powoli zanikał”.

Według prolog który został wycięty z premiery kinowej, ale jest dostępny online, ta bitwa jest w rzeczywistości rewanżem między słabszym T-Rexem a lepszym Giga, który po raz pierwszy miał miejsce 65 milionów lat temu (T-Rex jest klonem oryginału, który stracił bitwa). „Mieliśmy za zadanie wykonać ten duży, prawie 360-stopniowy obrót wokół dziedzińca BioSyn, gdzie walczą”, powiedział Rubinchik. „W pewnym momencie było to jedno długie, nieedytowane ujęcie. Trudno było dopasować te dinozaury do przestrzeni, biegać, robić uniki i kręcić się dookoła [with Proof doing previs and postvis]”.

„Jurassic World: Dominion” — źródło: Universal Pictures i Amblin Entertainment

„Jurassic World: Dominion” — źródło: Universal Pictures i Amblin Entertainment

Universal Pictures i Amblin Entertainment

Ale historia się powtarza, gdy Giga obezwładnia i najwyraźniej zabija T-Rexa. „Jedną z zabawnych rzeczy było to, jak brutalnie staliśmy się z Gigą, a on rzucał T-Rexem, chwytał ją za szyję, uderzał o ziemię i deptał po głowie” – dodał Rubinchik. – Colin wciąż chciał to naciskać.

Ale potem pojawia się opierzony Therizinosauru, aby zmierzyć się z Giga (wymagając nowej technologii krzywej piórkowej od ILM). Po cudownym wyzdrowieniu T-Rex powstaje z martwych i zapewnia wystarczającą pomoc, aby rywal mógł zabić Giga, dźgając go w szyję. „Chwila, w której umiera i zostaje rzucona na płytę, jest jak Aslan w „Lwie, czarownicy i szafie” – dodał Vickers. „Królowa jest zabijana, ale budzi się ponownie, co jest fantastyczne”.

Najlepsze z IndieWire

Zapisać się do Biuletyn Indiewire. Aby otrzymywać najnowsze wiadomości, śledź nas na Facebook, Świergotoraz Instagram.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button