filmy

Jak oglądać filmy o Spider-Manie w kolejności?

Spider-Man jest jednym z najbardziej kultowych superbohaterów wszechczasów, ale nie wskoczył na duży ekran, dopóki reżyser Sam Raimi nie pomógł ożywić Spider-Mana z 2002 roku. Od tego czasu Spider-Man jest również jednym z najbardziej dochodowych superbohaterów, a jego filmy za każdym razem zdobywają kasę.

Chociaż oglądanie filmów w kolejności premiery może być łatwe, niektórzy z nas uwielbiają oglądać historie w porządku chronologicznym, aby doświadczać tych historii w zupełnie nowy sposób. Na szczęście kolejność wydania i kolejność chronologiczna filmów i spin-offów Spider-Mana są dokładnie takie same, więc tak naprawdę sprowadza się to do tego, jak chcesz obejrzeć wszystkie 15 filmów, które opowiadają pełną historię Spider-Verse (gra słów przeznaczony!).

Ten przewodnik pomoże ci w dążeniu do obejrzenia wszystkich filmów o Spider-Manu i ich spin-offów. Niezależnie od tego, czy chcesz oglądać tylko główne filmy z Tobeyem Maguire, Andrew Garfieldem i Tomem Hollandem, czy też chcesz mieć pełny obraz i zabezpieczyć swoją wiedzę na temat Spidey w przyszłości dzięki różnym spin-offom, mamy dla Ciebie ochronę.

Poniżej można znaleźć w większości wolne od spoilerów spojrzenie na jak oglądać wszystkie filmy o Spider-Manie i ich spin-offy w porządku chronologicznym. Zobaczysz także kilka list w filmach o Spider-Manie w kolejności premiery lub z konkretnym aktorem.

Filmy o Spider-Manu w (chronologicznym) porządku

Filmy o Spider-Manie w porządku chronologicznym

1. Spider-Man (2002)

Gdzie oglądać: Paw

Spider-Man z 2002 roku wprowadził Petera Parkera w świat akcji na żywo na dużym ekranie. Z Tobeyem Maguire’em w roli przyjaznego Spider-Mana z sąsiedztwa wszystkich i Kirsten Dunst jako Mary Jane, ten film dał nam wiele niezapomnianych chwil, w tym pocałunek do góry nogami, który wciąż może być jednym z najbardziej kultowych pocałunków wszechczasów.

Aha, i zawiera Willem Dafoe i jego fantastyczną pierwszą rolę jako Harry Osborne / Green Goblin i JK Simmons jako J. Jonah Jameson, role, które obaj powtórzyliby w przyszłych filmach poza erą Maguire.

Przeczytaj naszą recenzję Spider-Mana.

2. Spider-Man 2 (2004)

Gdzie oglądać: Paw

Podróż Tobeya Maguire’a jako Spider-Mana jest kontynuowana w Spider-Man 2 z 2004 roku i tym razem musi stawić czoła doktorowi Alfreda Moliny, Doktorowi Otto Octaviusowi, gdy tragiczny wypadek w laboratorium zamienia Doktora w superzłoczyńcę. Ten drugi film w erze Maguire miał miejsce dwa lata po pierwszym i dał nam legendarną scenę, w której Spider-Man ratuje uciekający pociąg, mając tylko swoją pajęczą siłę i sprawność w rzucaniu sieciami.

Przeczytaj naszą recenzję Spider-Mana 2.

3. Spider-Man 3 (2007)

Gdzie oglądać: Paw

Spider-Man 3 to ostatni film z trylogii Sama Raimiego i ostatni wpis, w którym głównym bohaterem jest Tobey Maguire. Podczas gdy pierwsze dwa filmy skupiały się na jednym głównym złoczyńcy, ten trzeci wpis zawierał trzy złe postacie, w tym Sandmana (Thomas Haden Church), Venoma (Topher Grace) i nowego Green Goblina (James Franco). Ten film, który ma miejsce około rok po Spider-Man 2, jest prawdopodobnie najbardziej polaryzującym z pierwszych trzech filmów, ale dał nam Czarny garnitur Spider-Mana i to musi dać mu trochę punktów, prawda?!

Przeczytaj naszą recenzję Spider-Mana 3.

4. Niesamowity Spider-Man (2012)

Gdzie oglądać: Netflix

W filmie The Amazing Spider-Man z 2012 roku Marc Webb wskoczył na fotel reżysera i jako pierwszy wcielił się w rolę Andrew Garfielda jako bohatera rzucającego się w sieć, u boku Gwen Stacy z Emmy Stone. Niesamowity Spider-Man to kolejne spojrzenie na historię pochodzenia Spideya i zawiera trochę historii o rodzicach Petera. Wielkim złem w tym filmie jest Jaszczurka Rhysa Ifansa, zmutowanego naukowca, który kiedyś pracował z ojcem Petera.

Przeczytaj naszą recenzję The Amazing Spider-Man.

5. Niesamowity Spider-Man 2 (2014)

Gdzie oglądać: Wypożycz lub kup

Niesamowity Spider-Man 2 był drugim i ostatnim filmem w erze Garfielda i, podobnie jak ostatni film z oryginalnej trylogii Spider-Man, zawierał trio złoczyńców. tak jak. Odbywająca się dwa lata po oryginale kontynuacja przedstawiała Electro Jamiego Foxxa, nosorożca Paula Giamattiego i Green Goblina Duńczyka DeHaana i miała stworzyć przyszłe pozycje w serii z udziałem Venoma i Sinister Six. Niestety, mieszane recenzje filmu i niższe wyniki kasowe przyczyniły się do porzucenia wszystkich tych planów.

Przeczytaj naszą recenzję The Amazing Spider-Man 2.

6. Kapitan Ameryka: Wojna domowa (2016)

Gdzie oglądać: Disney+

Chociaż Captain America: Civil War nie jest oczywiście filmem o Spider-Manu, wprowadził świat do wersji Spider-Mana Toma Hollanda. Tony Stark (Robert Downey Jr.) rekrutuje Petera Parkera z Holandii po tym, jak został już Spider-Manem, i widzimy go walczącego lub łączącego się z wieloma największymi bohaterami MCU.

Przeczytaj naszą recenzję Captain America: Civil War.

7. Spider-Man: Powrót do domu (2017)

Gdzie oglądać: STARZ

Spider-Man: Homecoming, pierwszy solowy film Toma Hollanda jako Spider-Man, pojawił się w 2017 roku z Jonem Wattsem na czele. Akcja rozgrywa się po wydarzeniach z Captain America: Civil War i opowiada historię Petera Parkera, który zmaga się z bliźniaczymi wyzwaniami szkoły średniej i udowadnia Tony’emu Starkowi, że jest gotowy do dołączenia do Avengers. Mimo to nadal bierze na siebie poprawę swoich umiejętności i powstrzymanie przestępstw jako Spider-Man, razem z przyjaciółmi MJ (Zendaya) i Nedem (Jacob Batalon). Homecoming przedstawia nam także Adriana Toomesa/Sępa Michaela Keatona, złoczyńcę, który ponownie pojawi się w kolejce.

Przeczytaj naszą recenzję Spider-Man: Homecoming.

8. Jad (2018)

Gdzie oglądać: STARZ

Chociaż w Venom z 2018 roku nie ma Spider-Mana, wersja kultowego złoczyńcy Spideya w wersji Toma Hardy’ego ma do odegrania rolę w historii Spider-Mana w Holandii, ponieważ ich ścieżki prawie się skrzyżują w przyszłych filmach. Okaże się, czy Holland’s Spider-Man kiedykolwiek wpadnie na Hardy’s Venom, ale ta postać bez wątpienia będzie miała ważną rolę do odegrania w przyszłości web-slingera, w taki czy inny sposób.

Przeczytaj naszą recenzję Venoma.

9. Spider-Man: W Spider-Verse (2018)

Gdzie oglądać: Wypożycz lub kup

Spider-Man: Into the Spider-Verse to kolejna historia Spider-Mana, odrębna od głównych filmów, ale warta obejrzenia. Fabuła koncentruje się wokół Milesa Moralesa Shameika Moore’a, ale Spider-Ludzie z wielu różnych wieloświatów szybko wkraczają na scenę i budują obsadę postaci, w tym Spider-Gwen Hailee Steinfeld, Peter B. Parker Jake’a Johnsona, Spider-Ham Johna Mulaneya, Nicolasa Cage’a Spider-Man Noir i nie tylko.

Holland wcześniej wyraził zainteresowanie dołączeniem do Spider-Verse i powiedział, że tylko czeka na ten specjalny telefon.

Przeczytaj naszą recenzję Spider-Man: Into the Spider-Verse.

10. Avengers: Wojna bez granic (2018)

Gdzie oglądać: Disney+

Avengers: Infinity War zawiera dużą obsadę największych bohaterów MCU, a jednym z nich jest Spider-Man Toma Hollanda. Odgrywa ważną rolę w Infinity War, a jego rosnąca przyjaźń z Tonym Starkiem jest jednym z najważniejszych wydarzeń.

Przeczytaj naszą recenzję Avengers: Infinity War.

11. Avengers: Koniec gry (2019)

Gdzie oglądać: Disney+

Chociaż pewne powody fabuły utrzymują Spider-Mana Toma Hollanda z dala od Avengers: Endgame przez większą część filmu, nadal czuje swoją obecność w kluczowych momentach historii tego filmu. Jest to również kulminacja 21 filmów MCU przed nim i zasługuje na miejsce na liście obserwacyjnej.

Przeczytaj naszą recenzję Avengers: Endgame.

12. Spider-Man: Daleko od domu (2019)

Gdzie oglądać: FX TERAZ

Akcja Spider-Man: Far From Home, rozgrywająca się po wydarzeniach z Avengers: Endgame i zajmująca się większością tego, co wydarzyło się w tym filmie, rozpoczyna się w Nowym Jorku, po czym zabiera Petera Parkera z Holandii do Europy na szkolną wycieczkę. Chce odbyć niezakłóconą podróż ze świata superbohaterów, ale wszechświat ma wobec niego inne plany. W Daleko od domu drogi Hollanda krzyżują się z Nickiem Furym (Samuel L. Jackson), Marią Hill (Cobie Smulders) i Quentinem Beckiem (Jake Gyllenhaal), który twierdzi, że jest bohaterem z innego świata. Upewnij się, że zostaniesz tutaj na scenie po napisach!

Przeczytaj naszą recenzję Spider-Man: Daleko od domu.

13. Jad: Niech będzie rzeź (2021)

Gdzie oglądać: STARZ

Podobnie jak pierwszy film Venom, Venom: Let There Be Carnage, bardzo przylega do filmów Spider-Man, a nie jest bezpośrednio związany. Jednak ten film buduje świat Venom Toma Hardy’ego i zawiera scenę po napisach, która zbliża te dwa światy bliżej niż kiedykolwiek.

Przeczytaj naszą recenzję Venom: Let There Be Carnage.

14. Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)

Gdzie oglądać: Wypożycz lub kup

Spider-Man: No Way Home rozpoczyna się zaraz po napisach do Spider-Man: Far From Home i jest najnowszym głównym filmem Spider-Mana, który zostanie wydany. Po tym, jak życie Petera i jego przyjaciół zostaje wywrócone do góry nogami, udaje się do Doktora Strange i prosi go, aby naprawił wszystko, sprawiając, że wszyscy zapomnieli, że Peter Parker to Spider-Man.

Jednak wszystko idzie nie tak i otwiera się wieloświat, wprowadzając do MCU wiele znajomych twarzy z poprzednich filmów. No Way Home to tak samo kolejny rozdział w historii Holandii, jak kontynuacja er Maguire i Garfield, a obsługa fanów jest po prostu wspaniała, zwłaszcza jeśli widzieliście poprzednie filmy.

Przeczytaj naszą recenzję Spider-Mana: No Way Home.

15. Morbiusz (2022)

Gdzie oglądać: Wypożycz lub kup

Morbius, podobnie jak Venom, ma bardzo niewiele na temat Spider-Mana, ale pomaga budować szerszy wszechświat. Wiemy, że Morbius toczy się w tym samym wszechświecie, co Venom, ponieważ istnieją pewne ukłony, takie jak odniesienie do wydarzeń „w San Francisco”, ale związek ze Spider-Manem jest nieco bardziej nieznany. Morbius jest złoczyńcą Spider-Mana, a w filmie pojawia się także powrót Sępa Michaela Keatona, który wygląda na większą rolę do odegrania w przyszłości Spider-Mana, sugerując, że Morbius może mieć miejsce w MCU lub Sony, a nawet trochę obu.

Przeczytaj naszą recenzję Morbiusa.

Ranking filmów o Spider-Manie

Filmy o Spider-Manie w kolejności wydania

 • Spider-Man (2002)
 • Spider-Man 2 (2004)
 • Spider-Man 3 (2007)
 • Niesamowity Spider-Man (2012)
 • Niesamowity Spider-Man 2 (2014)
 • Kapitan Ameryka: Wojna domowa (2016)
 • Spider-Man: Powrót do domu (2017)
 • Jad (2018)
 • Spider-Man: W Spider-Verse (2018)
 • Avengers: Wojna bez granic (2018)
 • Avengers: Koniec gry (2019)
 • Spider-Man: Daleko od domu (2019)
 • Venom: Let There Be Carnage (2021)
 • Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)
 • Morbiusz (2022)

Filmy Tobey Maguire Spider-Man w kolejności wydania

 • Spider-Man (2002)
 • Spider-Man 2 (2004)
 • Spider-Man 3 (2007)
 • Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)

Filmy Andrew Garfielda o Spider-Manu w kolejności wydania

 • Niesamowity Spider-Man (2012)
 • Niesamowity Spider-Man 2 (2014)
 • Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)

Filmy o Spider-Manie z Tomem Hollandem w kolejności wydania

 • Kapitan Ameryka: Wojna domowa (2016)
 • Spider-Man: Powrót do domu (2017)
 • Avengers: Wojna bez granic (2018)
 • Avengers: Koniec gry (2019)
 • Spider-Man: Daleko od domu (2019)
 • Spider-Man: Bez drogi do domu (2021)

Adam Bankhurst jest autorem wiadomości dla IGN. Możesz śledzić go na Twitterze @AdamKurs i dalej Skurcz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button