filmy

Najlepsze filmy do obejrzenia o muzykach

Zawrotne wzloty i miażdżące upadki prawdziwej sławy w przemyśle muzycznym od dawna fascynują Hollywood. Może chodzi o gotową „trójaktową strukturę”, w którą wpada większość opowieści, albo widowiskowość nieodłącznie związana z wykonywaniem muzyki na scenie, która tak przemawia do filmowców. Niezależnie od tego, biografie o muzykach są częścią filmowego pejzażu niemal co roku. W tym roku wielkim wpisem tego gatunku jest Elvis. Wyreżyserowany przez Baza Luhrmanna, człowieka stojącego za musicalem fantasy z 2001 roku Czerwony Młyn!to najnowsze spojrzenie na życie Elvisa Presleya koncentruje się głównie na skomplikowanych relacjach Presleya ze swoim menedżerem, pułkownikiem Tomem Parkerem (w tej roli wielokrotny zdobywca Oscara Tom Hanks) i wygląda na to, że ma cały wizualny splendor, jakiego można oczekiwać od uznanego reżysera, opowieść o Królu Rock and Rolla.

Aby być przygotowanym na Elvis, przygotowaliśmy listę wysokiej jakości biografii muzycznych, które możesz teraz sprawdzić w domu w różnych usługach przesyłania strumieniowego. Obejmuje wiele epok i stylów muzycznych, ale historie zmagań, sukcesów, fortuny i pokus są zniewalająco uniwersalne.

Kontrola

Ian Curtis i reszta Joy Division pod kontrolą.

Zdjęcie: Firma Weinstein

Kontrola opowiada tragiczną historię życia Iana Curtisa, frontmana brytyjskiego post-punkowego zespołu Joy Division. Zmagający się z epilepsją i ciężką depresją wpływowy piosenkarz i autor tekstów odebrał sobie życie w wieku 23 lat – zaledwie jeden dzień przed wyjazdem Joy Division na pierwszą trasę po Ameryce Północnej. Control przygląda się jego życiu od lat licealnych do jego nagłej śmierci niecałą dekadę później. Obrazuje to, jak czasami cały sukces i rodzinna miłość na świecie nie wystarczą, by zagłuszyć poczucie pustki i izolacji. Ta ponura historia jest namacalna dzięki oszałamiającym czarno-białym obrazom reżysera teledysków Antona Corbijna (Nirvana’s).Heart-Shaped Box”), przekonujący, ranny występ Sama Rileya (Zbrodniczy) oraz liczne hipnotyzujące piosenki w wykonaniu samych aktorów, zaczerpnięte z dwóch jedynych albumów Joy Division.

Kontrola jest dostępny do oglądania za darmo z reklamami w Pluto TV, Freevee, Plex i Tubi.

Wsiadaj

Chadwick Boseman jako James Brown w Get on Up

Obraz: Uniwersalne zdjęcia

Biografie mają rzucić światło na ich tematykę — aby pomóc uczłowieczyć mityczne postacie dla publiczności zarówno zagorzałych, jak i przypadkowych fanów. Nie to robi ten film z 2014 roku o Ojcu Chrzestnym Duszy. Nie zrozum źle; Wsiadaj próbuje uczłowieczyć Jamesa Browna. Daje widok na wszystkie triumfy i tragedie jego życia pomieszane z cichymi chwilami i bez opamiętania ping-ponga między nimi. To kalejdoskopowe podejście do jego historii życia jest fascynujące i oparte na występie nieżyjącego już Chadwicka Bosemana, który należy do jego najlepszych. Jednak nie przyniesie to głębszego zrozumienia, dlaczego James Brown był człowiekiem lub wykonawcą, którym był. Istnieje w filmie niemal jako w pełni ukształtowana, sprzeczna zagadka. Wsiadaj oddaje niezaprzeczalną charyzmę mężczyzny i elektryzującą atmosferę jego występów na żywo. Nie dowiesz się, „dlaczego” Jamesa Browna, oglądając ten film, ale mimo wszystko będziesz się bawić i zakochać.

Wsiadaj można oglądać w serwisie Netflix.

Miłość i miłosierdzie

Paul Dano i zespół w Love &  Łaska.

Zdjęcie: Lionsgate, Przydrożne atrakcje

Jednym z podejść, jakie mogą przyjąć biografie, jest skupienie się na pojedynczych momentach z życia danej osoby, a nie próba opisania całości. Dobrym tego przykładem są lata 2014 Miłość i miłosierdzie, o Brianie Wilsonie z Beach Boys. Piosenkarka i autorka tekstów doznała słynnego załamania nerwowego w połowie lat 60. i przez kilka lat żyła jako samotnik. Miłość i miłosierdzie dramatyzuje swoją historię, dzieląc ją na dwie odrębne części. Pierwsza dotyczy pogarszającego się stanu psychicznego Wilsona, gdy tworzy najbardziej uznany album zespołu, Dźwięki zwierząt (i bezpośrednie następstwa jego komercyjnej porażki). Druga dotyczy okresu ponad 20 lat później, kiedy Wilson prowadzi samotne życie pod kontrolą swojego wszechobecnego terapeuty. Spotyka i zakochuje się w kobiecie o imieniu Melinda Ledbetter, która pomaga mu uwolnić się od tego toksycznego związku i nauczyć się na nowo żyć.

Sceny z młodszym Wilsonem (w tej roli słodko niewinny Paul Dano) w studiu są kręcone w stylu faux-document, który pozwala widzowi doświadczać radości tworzenia bezpośrednio z nim, nawet jeśli coraz bardziej się od nich odcina. dookoła niego. Starszego Wilsona uosabia odpowiednio rozczochrany John Cusack w scenach przedstawionych w sposób bardziej tradycyjny, gdy widz jest prowadzony przez historię swojego początkującego romansu z Melindą (Elizabeth Banks) i ich walki z kontrolą nad terapeutą Wilsona (jak rysunkowy, ale przekonujące Paula Giamatti). Ostatnie zmagania Wilsona o odzyskanie życia dają Miłość i miłosierdzie łuk, który powinien rezonować z każdym, kto znalazł sposób na przetrwanie w trudnych czasach dzięki ludziom, na których im zależy.

Miłość i miłosierdzie można oglądać w HBO Max.

Ziemia

Mötley Crüe występuje w The Dirt

Zdjęcie: Jake Giles Netter/Netflix

Wspólna autobiografia Mötley Crüe Ziemia przez wielu uważany jest za najwspanialszy pamiętnik, jaki kiedykolwiek napisano na temat hairmetalowej sceny. Jego epickie i „tak dziwaczne, że musi być prawdziwe” opowieści członków zespołu o ich pochodzeniu, życiu w trasie i całym nierealnym ekscesie, którego doświadczali, zawsze były gotowe do adaptacji. Historie zawarte w książce są chaotyczne i zuchwałe, a na każdej kolejnej stronie zastanawiasz się, jak zespołowi udało się uniknąć śmierci lub trwałej kontuzji.

Adaptacja wyreżyserowana przez Jeffa Tremaine’a (franczyza Jackass), który wie trochę o autodestrukcyjnych oddziałach braci, oddaje chaotyczną energię oryginalnej książki, używając wielu narratorów, którzy czasami sobie zaprzeczają, ale zawsze utrzymują historię jeden niewiarygodny lub melodramatyczny moment do następnego. Rezultatem jest energiczny film, który jest jednocześnie bezczelny meta i żywy. Jest to błyszczący, głośny i szybki pakiet, który doskonale pasuje do wizerunkowej marki Mötley Crüe.

Ziemia można oglądać w serwisie Netflix.

Drzwi

Val Kilmer jako Jim Morrison, występujący w The Doors.

Zdjęcie: Zdjęcia Tri-Star

Drzwi to list miłosny reżysera Olivera Stone’a do pomysłu słynnego frontmana Jima Morrisona. Biografie muzyczne często wyolbrzymiają lub upraszczają fakty opowieści, aby lepiej pasowały do ​​filmowej adaptacji, ale tutaj Stone całkowicie ignoruje niuanse i w pełni obejmuje aspekt „drukowania legendy” tych opowieści. Przedstawia wokalistę The Doors jako w równym stopniu poetyckiego, mającego obsesję na punkcie śmierci niedoszłego mistyka i magnetycznego pijanego błazna. Nie ma żadnych niuansów między tymi pozornie sprzecznymi cechami w tej opowieści o powstaniu zespołu i powstaniu aż do tragicznej śmierci Morrisona przez przedawkowanie. Otwarta przesada, przywiązanie do tworzenia mitów ponad faktami i pobłażliwy charakter filmu mogą być nie do zniesienia, gdyby nie urzekająco halucynogenna reżyseria Stone’a, występ Val Kilmera w roli Morrisona i pierwszorzędna obsada drugoplanowa, w tym m.in. Meg Ryan, Kyle MacLachlan, Mimi Rogers i Michael Wincott. Może nie jest to aż tak dokładne, ale Drzwi czuje się jak idealna destylacja wibracji zespołu i ich długotrwałego uroku.

Drzwi jest dostępny do oglądania w Prime Video i Paramount Plus.

Uciekinierzy

Dakota Fanning śpiewa w The Runaways.

Obraz: Objawienie

Uciekinierzy nigdy nie mieli przetrwać. Ale w ciągu zaledwie czterech lat działała cała dziewczęca, kultowa grupa rockowa, która była niezwykle wpływowa. Zapoczątkowały trendy, które pomogły otworzyć drzwi dla większej liczby kobiet w świecie cięższej muzyki i zapoczątkowały kariery niejednej rockowej ostoi. Jednak w momencie powstania zespołu byli nastolatkami i nie byli przygotowani do surowego świata, w który zostali wprowadzeni. Ten film z 2010 roku, skupiony wokół gitarzystki Joan Jett (Kristen Stewart) i przelotnej liderki zespołu, Cherie Currie (Dakota Fanning), opowiada o nieuniknionym wypadku, który miał miejsce, gdy grupa próbowała poradzić sobie z nagłym sukcesem w młodym wieku.

Wypełnione świetną muzyką (niektóre nawet w wykonaniu samych aktorów), Uciekinierzy dobrze oddaje młodzieńczą energię pionierów rocka. To znacznie usprawnia historię zespołu — zawężając ją do opowieści o determinacji Jetta i rozpadzie Currie, ponieważ coraz bardziej zbliżają się do prawdziwej sławy. Stewart i Fanning są odpowiednio pociągające jako yin i yang of Uciekinierzy. Ich obecność, w połączeniu z niezdecydowanym Michaelem Shannonem, grającym ich kontrowersyjnego menedżera jako pewnego rodzaju szalonego naukowca glam-rocka, sprawia, że ​​film warto sprawdzić.

Uciekinierzy jest dostępny do oglądania na Hulu i za darmo z reklamami na Tubi.

Spacer po linii

Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon patrzą na siebie i śpiewają w Walk the Line.

Zdjęcie: lis XX wieku

Ta biografia ukochanej ikony muzyki country, Johnny’ego Casha, jest często uważana za jeden ze złotych standardów tego gatunku. Opowiada historię rozwoju Casha w przemyśle muzycznym, z całą tragedią, nadużywaniem substancji i ewentualnym odkupieniem, jakich zwykle oczekuje się od biografii. Ten wznosi się na szczyt dzięki wyjątkowemu rzemiosłu scenarzysty i reżysera Jamesa Mangolda (Logan) i wszystkich innych zaangażowanych w jego produkcję. Inny aspekt, który naprawdę ustawia Spacer po linii oprócz tego, że mocno koncentruje się na romansie, jaki Cash miał z koleżanką z kraju, June Carter. Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon mają w rolach głęboką chemię, co przełożyło się na to, że oboje zostali nominowani do nagród Akademii ze względu na ich występy – a Witherspoon zdobył nawet w tym roku tytuł najlepszej aktorki. Oba były również częścią nagrodzonej nagrodą Grammy ścieżki dźwiękowej do filmu, w którym znalazły się liczne piosenki Casha i Cartera w wykonaniu tej pary.

Spacer po linii jest dostępny do wypożyczenia przy zakupie na cyfrowych platformach VOD, takich jak Apple i Google Play.

Wu Tang: amerykańska saga

Trzech wykonawców w Wu-Tang: American Saga trzyma pięści przed transparentem z napisem „Eric &  Rakima”.

Zdjęcie: Craig Blankenhorn/Hulu

Próba skondensowania historii jednego wykonawcy lub zespołu w jednym filmie to wyzwanie. A teraz wyobraź sobie, że próbujesz właściwie podsumować historię dziesięciu bardzo wpływowych muzyków, których historia jest tak dojrzała do dramatycznych powtórzeń, jak poszczególni członkowie legendarnego kolektywu hip-hopowego znanego jako Wu Tang Clan. Wszystkim tym ponadżywotnym osobistościom nie można było dać należnej im należności za zaledwie kilka minut, na które pozwalałby im standardowy film biograficzny.

Wu Tang: amerykańska saga rozwiązuje ten problem, rozszerzając format biograficzny z jednego filmu do wielosezonowej serii limitowanej. Spektakl opowiada historię rywalizujących ze sobą dzieciaków z rogu podczas epidemii cracku na początku lat 90., wznoszących się ponad przemoc lokalnych konfliktów, by zjednoczyć się dzięki wspólnej miłości do muzyki. Stworzone przez założyciela Wu Tang, RZA, to prawdziwe (ale odpowiednio upiększone) podejście do historii grupy powinno przemawiać nie tylko do fanów grupy, hip-hopu i biografii, ale także do każdego, kto lubi ostre seriale telewizyjne, takie jak HBO. Drut lub FX Opady śniegu.

Wu Tang: amerykańska saga można oglądać na Hulu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button