sport

Wytrwała Tampa pozostaje przy życiu: 5 dań na wynos z gry Lightning’s Gritty 5 Wygrana | Raport trybuna

0 z 5

Dustin Bradford / Icon Sportswire przez Getty Images

Sezon NHL jeszcze się nie skończył.

Tampa Bay Lightning odparli eliminację, wygrywając 3-2 z Colorado Avalanche w piątym meczu finału Pucharu Stanleya na Ball Arena w Denver.

Fascynujące zwycięstwo dwukrotnych obrońców pucharu wysłało serię z powrotem na Amalie Arena w Tampie na mecz 6 w niedzielę, z Avalanche prowadzącą serię 3-2.

Jeśli wygra Kolorado, będzie to pierwszy puchar organizacji od 2001 roku. Jeśli wygra Tampa Bay, zmusi to decydujący mecz 7 z powrotem w Denver we wtorek.

Drużyna hokejowa B/R wzięła udział w całej akcji i przygotowała listę dań na wynos z piątkowego meczu. Przewiń, aby zobaczyć, co wymyśliliśmy, i zostaw swoją myśl lub dwie w sekcji komentarzy.

1 z 5

Ondrej Palat był wybieranym w siódmej rundzie draftu w 2011 roku.

W rzeczywistości nie mniej niż 207 graczy zostało wybranych, zanim Lightning nazwał jego imię.

Ale niewiele z nich miało taki wpływ, jaki on wywarł, zwłaszcza gdy ma to największe znaczenie.

Zwycięski gol strzelony przez 31-letniego skrzydłowego w piątek wieczorem był jedenastym w jego karierze play-off z Tampa i stworzył coś, co może być szczególnie fascynującą łabędzią piosenką dla jego czasów z dwukrotnymi obrońcami tytułu.

Palat będzie nieograniczonym wolnym agentem 13 lipca, a Lightning już teraz zbliża się do limitu pensji na lata 2022-23co oznacza, że ​​może to być jego ostatni bieg z zespołem.

Zwycięzca meczu 5 przyszedł na 6:22 przed końcem trzeciej kwarty i przełamał remis 2:2, gdy Palat strzelił dośrodkowaniem Victora Hedmana przez bramkarza Colorado Darcy’ego Kuempera.

Był to jego jedenasty gol w play-offach i 48. w 137 meczach po sezonie.

„Myślałem, że zagraliśmy dobry mecz. Świetny mecz drogowy” – powiedział po wygranej Emily Kaplan z ESPN. „To była świetna gra. [Hedman] znalazł mnie, miałem otwartą sieć i miałem szczęście, że wszedł.

2 z 5

AP Photo/David Zalubowski

Jest powód, dla którego te Błyskawice wygrały Puchar Stanleya.

Dwa razy.

Dwukrotni obrońcy mistrzów mieli swój mistrzowski zapał, serce i determinację w pełnej okazałości przez cały mecz 5, podobnie jak w szczególności w tym roku.

Tampa Bay nigdy nie doświadczyła niczego poza przegraną 1:0, wygrywając osiem serii z rzędu w play-offach 2019-20 i 2020-21, i rozegrała tylko jeden mecz eliminacyjny — mecz 7 przeciwko New York Islanders w zeszłorocznym finale Konferencji Wschodniej — w będzie 32-14 ogólnie.

Lightning byli w tym roku znacznie mniej dominujący, jednak przegrywając 3:2 z Toronto Maple Leafs w pierwszej rundzie, zanim wygrali dwa razy z rzędu i przegrywając z New York Rangers 0-2 w finale konferencji, zanim odnieśli cztery zwycięstwa z rzędu.

Jeśli wygrają puchar, będzie to najwięcej meczów eliminacyjnych wygranych przez mistrza od czasu, gdy Los Angeles Kings 2013-14 wygrał sześć, w tym rajd po przegranej 0-3 z San Jose Sharks w pierwszej rundzie .

3 z 5

Pomimo przegranej serii 3-1, Lightning dotarł do gry 5, pokonując Kolorado 10-9 z równą siłą przez cztery gry.

Tam, gdzie pojawiły się największe problemy, były zespoły specjalne.

Avalanche pokonało Tampa Bay 6-1 w sytuacjach związanych z rozgrywką o władzę, ale w piątek sprawy nie były tak jednostronne.

Błyskawica strzeliła jednego gola w grze o władzę w czterech okazjach i co równie ważne, uchroniła Kolorado poza tabelą wyników podczas dwóch okazji z przewagą mężczyzny.

Nikita Kucherov strzelił gola dzięki asystom Stevena Stamkosa i Coreya Perry’ego podczas walki o władzę cztery na trzech w Tampa Bay 8:10 w drugiej tercji, a Lightning zabił gola zabitego rzutem karnym dla Rossa Coltona osiem minut później po tym, jak zabił wezwanie przeciwko Stamkosowi w pierwszej tercji.

Gol Kucherova był jego ósmym w play-offach i szóstym w rozgrywce o władzę, ale także pierwszym od czasu finału Konferencji Wschodniej przeciwko Rangersom.

Avalanche nadal zajmuje 6 z 15 (40 procent) w rozgrywce o władzę w serii, podczas gdy Tampa Bay poprawiło się do 2 z 18 (11,1 procent).

4 z 5

Zdjęcie AP/Jack Dempsey

Jako całość Kuemper grał dobrze w tej serii.

Wykonał 116 rzutów obronnych na 129 strzałów w pięciu meczach, zarejestrował przerwę w grze 2 i był szczególnie stabilny w obliczu 17-strzałowego zaporu w pierwszym okresie zwycięstwa w meczu 4, który dał Avalanche zdecydowaną przewagę w serii 3-1 .

I wyglądał ostro na początku piątku, szczególnie z ręką w rękawiczce.

Ale były chwile, kiedy sprawy nie wyglądały tak dobrze.

Dwa z trzech goli Tampa Bay w meczu 5 padły po strzałach, które Kuemper zdobył, ale nie mógł ich powstrzymać. Błyskawiczny obrońca Jan Rutta pokonał go jednym uderzeniem z prawej strony deski, który przebił się w pierwszej tercji, a zwycięzca Palata w trzeciej uderzył go, zanim prześlizgnął się przez jego klocki przez linię bramkową.

B/R otwarty lód @BR_OpenIce

Najpierw na planszy trafiają śruby 👀🚨 pic.twitter.com/yz6lltksmX

„Był w porządku” – trener Jared Bednar powiedział po grze. „Chciałbym zobaczyć, jak dostał pierwszy. W przeciwnym razie myślałem, że walczył ciężko”.

Stało się to cztery dni po tym, jak został ściągnięty w trzecim meczu po strzeleniu pięciu bramek przy 22 strzałach w wygranym 6:2 Tampa Bay. A teraz, gdy Lightning wysłał serię z powrotem do Tampa Bay na mecz 6, presja na 32-latka będzie tylko rosła.

5 z 5

Każdy poziom pewności siebie utrzymywany przez fanów Tampa Bay zmierzających do gry 5 prawdopodobnie koncentrował się wokół jednego gracza: bramkarza Andrieja Wasilewskiego.

A teraz, kiedy zbliżamy się do szóstej gry, prawdopodobnie się to nie zmieni.

27-latek odniósł 63. zwycięstwo w karierze playoff w 98. starcie, strzelając 35 rzutów karnych, co po raz kolejny ugruntowało jego status najlepszego bramkarza w lidze.

Stworzył podstawę dla tego twierdzenia podczas pierwszych dwóch rund Pucharu Lightninga, w tym przerw w pięciu prostych, kończących serię meczach. Dodał jednak kolejne poziomy, ponieważ zespół przeszedł długą drogę do tegorocznego finału, w tym rajdy od 3:2 do Toronto i 2:0 do New York Rangers.

Wasilewski strzelił zaledwie pięć goli w ostatnich czterech meczach przeciwko Rangersom i cztery w ostatnich dwóch przeciwko Maple Leafs.

I znów był gwiazdą od żenującej porażki 7:0 w meczu 2 z Kolorado, zatrzymując 106 ze 113 strzałów (procent obrońców 0,938) w trzech kolejnych meczach.

W rzeczywistości, w czterech meczach eliminacyjnych od 2020 roku, jest 4-0 ze średnią 1,75 gola przeciwko średniej i 0,945 procentu oszczędności.